جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا

معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا به این دلیل ضروری است که کانادا مدرک پزشکی دانشگاه های ایرانی را به طور مستقیم تایید نمی کند بنابراین متقاضی برای کار طبابت در کانادا در وهله اول باید مدارک خود را معادلسازی کند.

مدارک پزشکان توسط سازمان MCC مورد بررسی قرار می گیرد و سپس پزشکان باید در آزمون های تخصصی و مصاحبه شرکت کرده و در صورت نیاز یک دوره کارورزی 2 الی 4 ساله را بگذرانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت معادلسازی مدرک پزشکی در کانادا با مشاورین مجرب موسسه CANADAMIE تماس حاصل فرمایید.

معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا
ویدیو موسسه مرتبط با مهاجرت پزشکان به کانادا
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فهرست مطالب

اعتبار مدرک پزشکی ایران در کانادا

پزشکانی که مدارک خود را از دانشگاه های ایرانی که در فهرست جهانی دانشکده های پزشکی (World Directory of Medical School) می باشند، دریافت نموده باشند، برای انجام کار پزشکی بایستی مدارک خود را معادلسازی نمایند و مدرک آنها به صورت مستقیم مورد تایید کانادا نمی باشد. پزشکان در ابتدا بایستی ارزیابی مدارک پزشکی خود را توسط سازمان MCC(Medical Council of Canada) انجام دهند و پس از ارسال مدارک و ارزیابی که روی مدارک پزشکان انجام می گیرد، مشخص می گردد که آنها چه امتحانات یا دوره های آموزشی را بایستی بگذرانند. در ادامه به صورت دقیق تر در خصوص مراحل و روند معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا پرداخته ایم.

مراحل معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا

همان طور که خاطر نشان کردیم پزشکان برای کار در کانادا و طبابت بایستی مدارک خود را معادل سازی نمایند، لذا در قسمت زیر به مراحل معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا پرداخته ایم:

ارزیابی اولیه مدارک

مدارک پزشکان بایستی توسط سازمان MCC مورد ارزیابی قرار گیرد. این سازمان وظیفه ارزیابی و بررسی مدارک پزشکان برای ادامه روند معادل سازی را بر عهده دارد.

آزمون های تخصصی

پس از ارزیابی مدارک متقاضیان بایستی در آزمون های معادل سازی نظیر: Evaluation Exam، آزمون MCCQE و … شرکت نمایند.

مصاحبه و ارزیابی

علاوه بر آزمون ها ممکن است متقاضیان نیاز به انجام مصاحبه‌های اضافی یا ارزیابی‌های دیگری باشند.

دوره های کارورزی

سپس متقاضی باید در دروه های کارورزی شرکت کند. این دوره به صورت میانیگن بین 2 تا 4 سال به طول می انجامد.

آزمون نهایی

در آخرین مرحله متقاضی مکلف است به گذراندن آزمون نهایی کالج خانواده پزشکان کانادا و دریافت مجوز پزشکی LMCC

Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

آزمون های معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا

پزشکان برای معادل‌سازی مدارک پزشکی در کانادا، عموماً نیاز به شرکت در چندین آزمون و ارزیابی دارند. این آزمون‌ها بر اساس استانداردهای کانادایی برگزار می‌شوند و هدف از آنها ارزیابی دقیق مهارت‌ها و دانش آنها در زمینه‌های مختلف پزشکی است.

 شورای پزشکی کانادا یا MCC یک سازمان نظامند می باشد که وظیفه ارزیابی پزشکان و اعتبار سنجی مدارک آنها را برعهده دارد و این سازمان با برگزاری آزمون های متعدد دانش تخصصی و بالینی پزشکان را ارزیابی می نماید و استاندارد های مراقبتی ایمن را برای بیماران تضمین می کند. البته هر کدام از ایالات کانادا قوانین و شرایط خاص خود را برای به رسمت شناختن مدارک پزشکی متقاضیان دارند و مرجع نظارت پزشکی در هر ایالت تحت عنوانmedical regulatory authority (MRA)  وظیفه ارزیابی را بر عهده دارند. در قسمت زیر به مهمترین آزمون های معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا پرداخته ایم:

آزمون MCCQE Part I

این آزمون یک آزمون آنلاین کامپیوتری می باشد که در بیش از 80 کشور دنیا برگزار می گردد. این آزمون 4 بار در سال برگزار می شود که دانشجویان می توانند مرکز آزمون خود را انتخاب نمایند. این آزمون در دو نوبت؛ صبح و عصر برگزار می شود.

نوبت صبح، چهار ساعت به طول می انجامد و شامل 210 سوال چند گزینه ای است که پزشکان به آن پاسخ می دهند و آزمون نوبت عصر نیز 3.5 ساعت طول می کشد که دانش بالینی پزشکان در خصوص 38 کیس مورد ارزیابی قرار می گیرد و پزشکان با پاسخ های کوتاه به سوالات مطرح شده دانش بالینی خود را اثبات می نمایند.

آزمون NAC

این آزمون در یک نیم روز در دو نوبت بهار و پاییز برگزار می گردد. این ازمون در 12 ایستگاه شبیه سازی شده می باشد که پزشکان در هر ایستگاه به مدت یازده دقیقه مهارت بالینی خود را اثبات می نمایند.

در این ایستگاه ها شایستگی پزشکان از نظر گرفتن اطلاعات کامل بیمار و زمینه بیماری وی، تشخیص درست، ارتباط درست با بیمار، معاینه فیزیکی، مشاهده مطالعات آزمایشگاهی، تفسیر داده ها و… انجام می پذیرد. این آزمون هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فرانسوی برگزار می گردد.

برخی از سازمان‌ها ممکن است نیاز به مراحل تکمیلی مانند مصاحبه‌های شفاهی، ارزیابی‌های کتبی یا تجربه‌های کاری اضافی داشته باشند تا مطمئن شوند که شما مهارت‌های لازم برای مجوز عملیاتی در کانادا دارید.این آزمون‌ها و ارزیابی‌ها در کنار مراحل دیگری مانند ترجمه مدارک، ارزیابی تجربه کاری، و تطبیق با استانداردهای کانادایی، به شما کمک می‌کنند تا به مجوز پزشکی کانادا دست پیدا کنید.

دوره کارآموزی جهت معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

برای دریافت مجوز پزشکی در کانادا، پزشکان پس از گذراندن آزمون های تخصصی که ذکر گردید، بایستی در یک دوره کارورزی در یکی از بیمارستان ها یا مراکز پزشکی در کانادا شرکت نمایند. این برنامه که شامل ارسال درخواست، مصاحبه و تطبیق با یک برنامه کارورزی مناسب است تحت عنوان برنامه تطبیق کارآموزی پزشکی کانادا (Canadian Resident Matching Service – CaRMS) می باشد.

مدت این دوره بسته به تخصصی که افراد دارند بین 2 تا 4 سال متغیر می باشد و پزشکان بعد از این دوره کاروزی باید در آزمون CFPC که آزمون بورد کالج خانواده پزشکان کانادا می باشد، شرکت نمایند و پس از آن مجوز پزشکی در کانادا را دریافت نمایند.

هزینه معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا

هزینه معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا بر اساس تخصص آنها و روندی که باید طی کنند بسیار متغیر می باشد. در جدول زیر به برخی از هزینه های معادلسازی پزشکی در کانادا اشاره نموده ایم:

موضوع

میزان هزینه- دلار کانادا

ایجاد حساب کاربری در شورای پزشکی کانادا ( physiciansapply.ca)

328

درخواست تایید اولیه مدارک پزشکی در استان

228

آزمون MCCQE 1

1470

آزمون NAC

3255

صدور مجوز پزشکی LMCC

260

هزینه ثبت در سازمان پزشکی کانادا

235

سازمان های ارزیابی مدارک پزشکی در کشور کانادا

در قسمت زیر به برخی از سازمان های ارزیابی و معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا اشاره نموده ایم:

نام سازمان

نقش این سازمان

وبسایت سازمان

Medical Council of Canada (MCC):

 MCC یکی از اصلی‌ترین سازمان‌ها برای ارزیابی مدارک پزشکی در کانادا است. این سازمان مسئول برگزاری آزمون‌های مختلف شامل Evaluating Examination (EE)، Medical Council of Canada Qualifying Examination Part I (MCCQE Part I) و Part II (MCCQE Part II) است.

https://mcc.ca/

Royal College of Physicians and Surgeons of Canada (RCPSC):

 RCPSC نیز یکی دیگر از سازمان‌های اصلی است که برای ارزیابی تخصصی پزشکان و پذیرش آنها به عنوان فوق تخصصی (Fellowship) مسئولیت دارد.

http://www.royalcollege.ca/rcsite/home-e

College of Family Physicians of Canada (CFPC):

 CFPC مسئول ارزیابی و صدور مدارک تخصصی در حوزه پزشکی خانواده در کانادا است.

https://www.cfpc.ca/

مدارک لازم برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا

پزشکان برای معادل سازی مدرک خود در کانادا باید تمامی اسناد و مدارکی که مربوط به دانش پزشکی، سوابق کاری، دانش زبان و… می باشد را ارائه نمایند. در قسمت زیر به لیستی از مدارک لازم برای معادسازی مدرک پزشکان در کانادا اشاره نموده ایم:

مدارک هویتی
مدرک زبان
گواهی‌نامه‌ها
مدرک تحصیلی
پیشنهاد شغلی
گواهی عدم سوءپیشینه
گواهی سلامت
سوابق شغلی
فرم‌های ارزیابی
چند قطعه عکس

اقامت کانادا برای معادل سازی مدرک پزشکی

از آنجایی که افرادی که تصمیم دارند مدارک خود را در کانادا معادل سازی نمایند، بایستی برای گذراندن آزمون های بالینی، در این کشور افامت داشته باشند، لذا بایستی از طریق یک برنامه اقامتی مناسب اقدام نمایند. یکی از بهترین روش هایی که پزشکان می توانند از طریق آن به کانادا مهاجرت نمایند و اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند برنامه اسکیل ورکر کانادا ( federal skilled worker) می باشد. این برنامه که از طریق سیستم Express Entry مدیریت می شود یک سیستم رقابتی و امتیاز بندی می باشد که متقاضیان بر اساس فاکتورهایی نظیر سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان، سابقه کار و سایر فاکتور ها در یک سیستم امتیازی رقابتی قرار می گیرند و افردی که امتیازات بالاتری داشته باشند شانس دریافت دعوتنامه و اخذ اقامت دائم کانادا را خواهند داشت.

یکی از تغییراتی که در برنامه نیروی کار ماهر کانادا یا اسکیل ورکر کانادا اتفاق افتاده است، امکان انتخاب متقاضیان بر اساس رشته های مورد نیاز کانادا و میزان امتیاز آنها در pool می باشد. لذا از آنجایی که کانادا نیاز مبرم به پزشک و متخصصان حوزه سلامت و بهداشت دارد، شانس بالاتری برای این قشر در مقایسه با سایر مشاغل و رشته ها وجود دارد. به طور مثال پزشکی که زیر 35 سال سن دارد، سطح زبان بالا در حد آیلتس 7، ارائه می نماید و حداقل 3 سال سابقه کاری داشته باشد شانس بسیار بالایی برای دریافت اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر را خواهد داشت.

از دیگر روش های دریافت اقامت دائم کانادا برای پزشکان می توان به برنامه نوآفرینی کانادا اشاره داشت. این برنامه بر اساس ارائه ایده های نوآورانه در حوزه پزشکی و دریافت تاییدیه از سازمانی مورد تایید دولت کانادا ( LOS) و در نهایت ارسال پرونده برای دریافت اقامت دائم کانادا می باشد. این روش یکی از بهترین مسیرهای دریافت اقامت این کشور قلمداد می گردد. البته علاوه بر این روش ها، تحصیل در کانادا در رشته های حوزه سلامت نیز امکان دریافت اقامت کانادا را به منظور داشتن فرصت لازم برای معادلسازی مدرک پزشکان در کانادا را برای متقاضیان فراهم می سازد.

موقعیت های شغلی برای پزشکان در کانادا پس از معادل سازی

به طور کلی، پس از معادل‌سازی مدارک پزشکی، پزشکان در کانادا دسترسی به فرصت‌های مختلف شغلی دارند که بسته به تخصص، تجربه، و تمایلات شخصی می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند. در قسمت زیر به برخی از این موقعیت های شغلی اشاره نموده ایم:

موقعیت شغلی

توضیحات

پزشک عمومی (General Practitioner)

پزشکان عمومی در کانادا می‌توانند در مراکز بهداشتی-درمانی عمومی یا خصوصی فعالیت کنند. آن‌ها مراقبت‌های اولیه، تشخیص بیماری‌های و مدیریت بیماران را به عهده دارند.

پزشک تخصصی (Specialist)

پزشکان با تخصص‌های مختلف مانند داخلی، جراحی، گوش و حلق و بینی، چشم‌پزشکی، دندانپزشکی و غیره، می‌توانند به عنوان متخصص در بیمارستان‌ها، مراکز تخصصی، یا در مطب‌های خصوصی کار کنند.

پزشکان پزشکی خانواده (Family Physicians)

این گروه از پزشکان تخصصی به مراقبت از افراد در تمام دوره‌های عمری می‌پردازند و ممکن است در مراکز بهداشتی-درمانی جامعه محلی فعالیت کنند یا مطب‌های خود را راه‌اندازی کنند.

محقق پزشکی (Medical Researcher)

پزشکان علاقه‌مند به تحقیقات پزشکی می‌توانند در دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، یا صنایع دارویی کار کنند و به پیشرفت علمی و درمانی کمک کنند.

مدیر بخش بهداشتی (Healthcare Administrator)

پزشکان با تجربه می‌توانند در مدیریت بخش‌های بهداشتی و درمانی، مانند بیمارستان‌ها یا سازمان‌های بهداشتی، فعالیت داشته باشند و در تدارک و بهبود خدمات بهداشتی مشارکت کنند.

مشاور بهداشتی (Health Consultant)

پزشکان می‌توانند به عنوان مشاوران بهداشتی در شرکت‌های مختلف، بیمارستان‌ها، یا سازمان‌های غیرانتفاعی مشغول به کار شوند و در ارائه مشاوره بهداشتی و سیاست‌گذاری سلامت دخالت داشته باشند.

درآمد پزشک در کانادا پس از معادل سازی

 در صورت تمایل به مهاجرت به کانادا به عنوان یک پزشک شما باید از میزان حقوق و درآمد پزشکان در این کشور اطلاع داشته باشید. در جدول زیر میزان درآمد پزشکان در تخصص و موقعیت های شغلی مختلف را ذکر نموده ایم:

عنوان شغلی

درآمد

متخصص آلرژی

222000 دلار کانادا

سونوگرافی قلب

140000 دلار کانادا

متخصص تهاجمی قلب و عروق

456000 دلار کانادا

پرفیوژنیست قلب و عروق

304000 دلار کانادا

کایروپراکتیک

148000 دلار کانادا

متخصص پوست

365000 دلار کانادا

متخصص دیابت

269000 دلار کانادا

پزشک عمومی

287000 دلار کانادا

مشاور اورژانس و مراقبت های ویژه

318000 دلار کانادا

پزشک اورژانس

270000 دلار کانادا

پزشک قانونی

304000 دلار کانادا

پزشک مراقبت های بهداشتی

230000 دلار کانادا

متخصص داخلی

372000 دلار کانادا

متخصص قلب و عروق مهاجم

465000 دلار کانادا

متخصص مغز و اعصاب

356000 دلار کانادا

متخصص زنان و زایمان

331000 دلار کانادا

چشم پزشک

262000 دلار کانادا

متخصص اطفال

284000 دلار کانادا

پزشک – بیهوشی

400000 دلار کانادا

پزشک – CCU

262000 دلار کانادا

پزشک – پوست

348000 دلار کانادا

پزشک – داخلی

369000 دلار کانادا

پزشک – مغز و اعصاب

367000 دلار کانادا

پزشک – پزشکی هسته ای

323000 دلار کانادا

پزشک – زنان و زایمان

321000 دلار کانادا

پزشک – طب کار

258000 دلار کانادا

پزشک – چشم پزشکی

228000 دلار کانادا

پزشک – گوش و حلق و بینی

222000 دلار کانادا

پزشک – داروی درد

215000 دلار کانادا

پزشک – آسیب شناسی

257000 دلار کانادا

پزشک – قلب و عروق کودکان

331000 دلار کانادا

پزشک – اطفال

279000 دلار کانادا

پزشک – فیزیاتری

315000 دلار کانادا

پزشک – پرتودرمانی

380000 دلار کانادا

پزشک – رادیولوژی

357000 دلار کانادا

پزشک – روماتولوژی

327000 دلار کانادا

پزشک – پزشکی ورزشی

337000 دلار کانادا

سوالات متداول معادلسازی مدارک پزشکی در کانادا

مراحل معادل سازی مدارک پزشکی در کانادا شامل گرفتن تاییدیه از MCC، شرکت در آزمون های MCCQE و NAC و گذراندن دوره های کارورزی و دریافت مجوز پزشکی در این کشور می باشد.

از مدارک مورد نیاز برای معادل سازی مدرک پزشکی در کانادا می توان به دانش نامه پزشکی، گواهی نامه های تخصصی، نتیجه دوره کارورزی، مدرک زبان انگلیسی، مدارک هویتی مانند پاسپورت، شناسنامه و..اشاره داشت.

از بهترین روش های دریافت اقامت کانادا برای پزشکان می توان به روش های اسکیل ورکر کانادا، برنامه نوآفرینی و کارافرینی کانادا و روش تحصیلی اشاره کرد.

main logo
canada passport