جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معادلسازی مدرک وکلا در کانادا

معادلسازی مدرک وکلا در کانادا از طریق فرایندی بنام ارزیابی صلاحیت خارجی (ECA) توسط کمیته ملی اعتباری بخشی کانادا (NCA) انجام می پذیرد. مراحل این فرآیند شامل ارسال مدارک، ارزیابی و دریافت گواهی صلاحیت است.

 در ادامه روند بر اساس الزامات و قوانین استان ها در دوره های آموزشی و آزمون ها شرکت می کنید و پس از قبولی، از کانون وکلای استان در خواست پروانه وکالت می کنید. برای معادلسازی وکالت در کانادا باید به زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط باشید.

پروانه وکالت ایران در کانادا معتبر نیست و وکلایی که مدرک خود را در کشوری غیر از کانادا اخذ نموده اند باید برای کار در کانادا فرایند معادلسازی را طی کنند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مجرب موسسه کانادا ام آی ای تماس حاصل فرمایید. 

معادلسازی مدرک وکلا در کانادا
ویدیو های مربوط به کار در کانادا
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فهرست مطالب

شغل وکالت در کانادا

در صورتی که به عنوان یک وکیل قصد مهاجرت به کانادا را دارید باید بدانید برای اشتغال در حوزه وکالت در کانادا، اولین قدم دریافت مدرک از یک دانشکده حقوق معتبر است. این برنامه شامل گذراندن دروس در زمینه های مختلف حقوقی مانند قانون مدنی، قانون کیفری و حقوق آیین دادرسی می باشد.

دو مورد از برنامه های رایج در کانادا برای اخذ مدرک حقوق:

  • برنامه های Juris Doctor (JD) که به طور معمول سه سال طول می کشد.
  • برنامه های تحصیلات تکمیلی حقوق که در برخی از دانشگاه ها ارائه می شوند و بر زمینه های خاصی از قانون تمرکز دارند.

مرحله دوم پذیرش در آزمون دانشکده حقوق (LSAT) و گذراندن دوره های کارآموزی در یک شرکت حقوقی یا تحت نظارت یک وکیل مجاز است. هدف این بخش ارزیابی مهارت های استدلال و حل مسئله، همچنین فرصتی برای کسب تجربه در استفاده کاربردی از دانش شما است. در نهایت برای سنجش اطلاعات شما از قوانین کانادا و رویه های حقوقی، در آزمون وکالت استان شرکت کرده و پروانه وکالت کسب می کنید.

اعتبار پروانه وکالت ایران در کانادا

پروانه وکالت ایران به طور مستقیم در کانادا معتبر نیست و نمی توانید با پروانه وکالت ایران در دادگاه های کانادا یا به طور مستقل به عنوان وکیل در این کشور فعالیت داشته باشید. ولیکن وکلای ایرانی می توانند از طریق فرآیند ارزیابی صلاحیت خارجی یا معادلسازی که، توسط کمیته ملی اعتباربخشی کانادا  (NCA) اداره می شود؛ مجوز وکالت کسب کنند.

مراحل کلی فرآیند ارزیابی صلاحیت خارجی به شرح زیر است:

ارائه مدارک تحصیلی و تجربی
ارزیابی مدارک
بررسی مطابقت با استانداردهای آموزشی و حرفه ای کانادا
دوره های آموزشی
شرکت در آزمون
اخذ گواهی صلاحیت

مراحل وکیل شدن در کانادا

کار در کانادا به عنوان یک وکیل فرآیندی چند مرحله‌ ای است که نیاز به آموزش، آزمون و کسب تجربه دارد. به طور کلی می توان وکیل شدن در کانادا را به دو حالت تحصیل و کسب مدرک و یا ارزیابی صلاحیت برای وکلای خارجی تقسیم کرد. 

مراحل وکیل شدن در کانادا به شرح زیر است:

  • دریافت مدرک حقوق از یک دانشکده در کانادا یا مدرک حقوق خارجی معتبر
  • تکمیل دوره کارآموزی یا معادلسازی ( طول دوره کارآموزی بین 1 الی 2 سال است)
  • قبولی در آزمون وکالت
  • اقدام به درخواست پروانه وکالت از کانون وکلای استان

معادلسازی مدرک وکالت در کانادا

اگر شما به عنوان یک وکیل در کشوری خارج از کانادا واجد شرایط هستید و می خواهید در کانادا نیز به وکالت بپردازید، باید مدارک خود را معادل سازی (ECA مخفف educational credentials assessment) کنید. این فرآیند شامل ارزیابی تحصیلات و تجربه حقوقی شما و انجام برخی از امتحانات و دوره های آموزشی است. لازم به ذکر است که شما باید به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی به طور روان مسلط باشید که بتوانید به طور موثر با موکلین و دادگاه ها ارتباط برقرار کنید. مراحل کلی معادلسازی مدارک وکالت در کانادا:

  1. انتخاب استان: هر استان در کانادا الزامات خاص خود را برای معادلسازی مدارک وکالت دارد لذا، اولین قدم انتخاب استانی است که می خواهید در آن به وکالت بپردازید.

2. ارزیابی مدارک: شما باید ترجمه رسمی مدارک تحصیلی، گواهینامه های وکالت و سایر اسناد مربوطه خود را جهت ارزیابی برای انجمن وکلای استان انتخابی خود ارسال کنید.

3. پرداخت هزینه: شما برای درخواست ECA به NCA باید هزینه ای پرداخت کنید که به سازمان ارزیابی کننده بستگی دارد.

  • WES (World Education Services): حدود 230 الی 270 دلار کانادا
  • CES(Comparative Education Services) : حدود 440 دلار کانادا
  • IQAS : حدود 535 دلار کانادا

 

4.دوره های آموزشی: در صورتی که انجمن وکلای استان تعیین کند که شما باید دوره های آموزشی را بگذرانید، باید در این دوره ها را ثبت نام کنید؛ دوره ها معمولاً شامل موضوعاتی مانند قانون کانادا، رویه های دادرسی و اخلاق حرفه ای می شوند.

5. امتحانات: شما باید آزمون های وکالت استان انتخابی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید؛ این آزمون ها معمولاً شامل سوالات چند گزینه ای و مقالات است که دانش شما را از قانون کانادا و مهارت های وکالتی ارزیابی می کند.

6. تجربه کاری: در برخی از استان ها ممکن است قبل از دریافت پروانه وکالت لازم باشد به عنوان کارآموز وکیل یا کار در یک سمت حقوقی دیگر تجربه کاری کسب کنید.

روش های اخذ اقامت به عنوان یک وکیل در کانادا

روش های مختلف اخذ اقامت کاری به عنوان یک وکیل در کانادا:

ویزای کار موقت

شما می توانید پس از معادلسازی مدرک وکالت با استفاده از برنامه ویزای کار موقت در کانادا اقامت بگیرید، جهت این امر به پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای قانونی در کانادا نیاز دارید. کارفرمای شما باید از وزارت کار کانادا مجوز استخدام شما را به عنوان کارگر خارجی دریافت کند.

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

اکسپرس انتری سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز کانادا است که به وکلای واجد شرایط امکان می دهد برای اقامت دائم درخواست دهند. برای واجد شرایط بودن باید امتیاز کافی بر اساس عواملی مانند سن، تحصیلات، تجربه کاری، مهارت های زبانی و توانایی سازگاری با زندگی در کانادا کسب کنید.

برنامه های استانی

متخصصان خارجی می توانند در این برنامه ها (Provincial Nominee Program) که توسط استان ها در کانادا اداره می شوند نامزد شوند. شما باید از نیازها و الزامات خاص استانی که انتخاب می کنید مطلع باشید.

تجربه کار کانادایی

(CEC) به وکلا اجازه می دهد که با تجربه حداقل یک سال کار در کانادا به صورت تمام وقت در شغل وکالت، برای اقامت دائم درخواست دهند. البته الزامات زبان انگلیسی یا فرانسوی را باید بتوانند برآورده کنند.

برخی روش های کانادا مانند کارافرینی در صورت داشتن دفتر وکالت مستقل و نوآفرینی در صورت داشتن طرح جدید که منجر به اقامت دائم می شوند نیز وجود دارند؛ لذا بهتر است در زمینه اخذ اقامت با مشاور متخصص در این زمینه مشورت کنید تا با بررسی کامل شرایط و روش ها تصمیم گیری نمایید. Canadamie تحت نظر آقای مهیار افضلی مشاور رسمی مهاجرت مورد تائید سازمان مهاجرتی iccrc در تمام روش های اقامتی و مهاجرت قانونی به کانادا به طور تخصصی فعالیت دارد.

بازار کار وکلا در کانادا

در حال حاضر تقاضا برای وکلای ماهر در کانادا، به خصوص در برخی از زمینه های حقوقی مانند مهاجرت، قوانین تجارت، حقوق مالکیت معنوی و حقوق خانواده بالا است. عوامل متعددی از جمله افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای خدمات حقوقی مرتبط با سالمندان، اقتصاد قوی و افزایش تقاضا برای خدمات حقوقی مرتبط با کسب و کار و غیره بر این موضوع اثر دارند؛ بنابراین، چشم انداز آینده برای بازار کار وکلا در کانادا مثبت است.

میانگین حقوق سالانه یک وکیل در کانادا 115000 دلار است. با این حال، حقوق می تواند بسته به تجربه، محل کار و نوع کار بسیار متفاوت باشد. وکلا در شهرهای بزرگ مانند تورنتو و ونکوور دستمزد بیشتری نسبت به وکلای مناطق روستایی دریافت می کنند.

کد شغلی وکالت (NOC) در کانادا

NOC مخفف National Occupational Classification است که به معنای سیستم طبقه بندی ملی مشاغل در کانادا می باشد. در سیستم طبقه بندی ملی کد شغلی واحدی برای وکالت وجود ندارد.

وکلا در دسته های شغلی مختلفی با توجه به زمینه تخصصی خود طبقه بندی می شوند، برخی از کدهای NOC مربوط به مشاغل حقوقی در کانادا عبارتند از:

1221

وکلای مدافع

وکلایی که در زمینه های حقوق جزائی، مدنی و مالکیت معنوی دادگاه دفاع می کنند

1225

قضات و صلحبانان

در دادگاه به حل و فصل اختلافات می پردازند

1251

متخصصان حقوقی

متخصصان حقوق خانواده، تجارت و مهاجرت

1252

مشاوران حقوقی

وکلایی که مشاوره می دهند ولی در دادگاه دفاع نمی کنند.

گرایش های رشته حقوق در کانادا

گرایش های رشته حقوق در کانادا متنوع هستند، در ادامه ده مورد از گرایش های محبوب رشته حقوق در کانادا به همراه شرح مختصری از هر گرایش و فرصت های شغلی مربوط به آن ذکر شده است:

حقوق تجاری
حقوق مدنی
حقوق جزایی
حقوق مالکیت معنوی
حقوق مهاجرت
حقوق بین الملل
حقوق کار
حقوق خانواده
حقوق بومیان
حقوق محیط زیست

گرایش های رشته حقوق در کانادا

وظایف وکلا در کانادا بسته به نوع وکالت و زمینه تخصصی آنها می تواند متفاوت باشد؛ با این حال، برخی از وظایف مشترک وکلا در کانادا عبارتند از:

مشاوره حقوقی: وکلا موظف هستند به افراد و مشاغل در مورد حقوق و تعهدات آنها در مسائل مختلف حقوقی مشاوره دهند. به سوالات به طور کامل پاسخ داده و به موکلین خود در مورد گزینه های قانونی موجود اطلاع دهند.

نمایندگی در دادگاه: وکلا موظف هستند در دادگاه ها با جمع آوری شواهد و لایحه های حقوقی در دعاوی مدنی و کیفری از موکلین خود دفاع کنند.

تهیه اسناد حقوقی: وکلا موظف هستند اسناد حقوقی مختلفی مانند قراردادها، وصیت نامه ها و دادخواست ها را به طور دقیق و مطابق با قانون تهیه و تنظیم نمایند.

مذاکره: وکلا موظف هستند به عنوان نماینده از جانب موکلین خود در مذاکرات حاضر شوند و تلاش کنند بهترین نتیجه را در جهت منفعت موکلین کسب کنند.

تحقیق حقوقی: وکلا موظف هستند در مورد مسائل حقوقی مربوط به پرونده های موکلین از منابع مختلفی نظیر قانون، رویه قضایی و مقالات حقوقی تحقیق کنند.

مدیریت پرونده: وکلا موظف هستند تمام جنبه های مربوط به پرونده های موکلین خود از جمله جمع آوری مدارک، برقراری ارتباط با سایرین و ارائه گزارش به دادگاه را مدیریت کنند.

پیروی از قوانین و مقررات اخلاقی: وکلا موظف هستند در حین انجام وظایف خود از قوانین و مقررات اخلاقی حرفه ای پیروی کنند.

سوالات متداول معادلسازی مدرک وکلا در کانادا

از طریق ارزیابی صلاحیت خارجی (ECA) توسط کمیته ملی اعتباری بخشی کانادا (NCA)

ارزیابی صلاحیت، شرکت در دوره های آموزشی و امتحانات مربوطه

بله، برای اخذ مجوز وکالت در هر استان باید در آزمون های آن استان نمره قبولی را کسب کنید.

main logo
canada passport