جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویزای تحصیلی روسیه 2024 ⭐️ شرایط اخذ ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی روسیه

در سال های اخیر بر شمار دانش آموزان و دانشجویانی که قصد مهاجرت و اخذ ویزای دانشجویی را دارند افزوده شده است؛ در این میان تقاضا برای تحصیل در روسیه به وفور به چشم می خورد؛ متقاضیان به قصد اخذ ویزای تحصیلی روسیه یا ویزای دانشجویی روسیه به دفاتر مهاجرتی و مراکز مربوطه مراجعه می کنند. روسیه با فرهنگی از اساس شرقی می تواند برای تحصیل بسیار جذاب باشد. این کشور علاوه بر فرهنگ غنی خود مهاجرانی با فرهنگ های مختلف در این سرزمین پهناور حضور دارند؛ قدم گذاشتن در این سرزمین متفاوت و سردسیر تجربه ای بی بدیل خواهد بود. این مقاله با موضوع ویزای تحصیلی روسیه توسط تیم موسسه MIE تهیه شده است؛ اطلاعات مفیدی گرد آوری شده و راه ها و شرایط اخذ ویزای دانشجویی روسیه شرح داده شده. چنانچه شما مخاطبان و همراهان ارجمند سوالی دارید، می توانید با موسسه MIE تماس تلفنی بگیرید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

شرایط تحصیل در روسیه

بدیهی است افرادی که برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه اقدام می کنند، باید از جزییات تحصیل در این کشور آگاهی نسبی داشته باشند. از آنجایی که روسیه کشوری وسیع است جمعیت زیادی را هم در خود جای داده است؛ مدارس و دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی به منظور تحصیل دانش آموزان و دانشجویان روسی و بین المللی در این کشور وجود دارد. تحصیل در روسیه نسبت به کشور هایی مثل استرالیا یا کانادا کم هزینه تر است. دانش آموزان از سن پایین و به صورت اجباری به مدرسه فراخوانده می شوند دوره تحصیل خود را تا قبل از دانشگاه سپری می کنند. پس از پذیرش موفقیت آمیز در دانشگاه مورد نظر خود به ترتیب وارد مقاطع تحصیلی جدیدی شامل، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خواهند شد. تحصیل در این کشور برای دانش آموزان و دانشجویان ملی به زبان روسی است و متقاضیان سطوح مختلف بین المللی می توانند تحصیل خود را در این کشور به زبان انگلیسی ادامه دهند.

تحصیل در مدارس روسیه

در نظام آموزشی این کشور دانش آموزان از سن 6 سالگی به مدرسه فراخوانده می شوند و تا پانزده سالگی در مدرسه دوره مقدماتی و عمومی را سپری می کنند. در مرحله بعد دوره ای به مدت دو سال به منظور آمادگی پیش از ورود به دانشگاه طی می شود. همانطور که در بالا هم ذکر شد دانش آموزان روسی در مدارسی با آموزش به زبان روسی تحصیل می کنند و دانش آموزان خارجی در مدارسی بین المللی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، مشغول به تحصیل خواهند شد. یک سال تحصیلی در این کشور از 4 ترم تشکیل شده است؛ هر ترم تحصیلی از ماه های نوامبر، ژانویه، مارس و سپتامبر آغاز می شود. دانش آموزان پنج روز در هفته از ساعت هشت صبح تا یک الی دو بعد ظهر را در مدرسه سپری می کنند. شهریه ها در مدارس نسبت به امکانات و خدماتی که در اختیار دانش آموز قرار می گیرد، متفاوت خواهد بود؛ هزینه ما بین 17 تا 20 هزار دلار به عنوان شهریه مدارس در روسیه قابل پرداخت است.

تحصیل کارشناسی در روسیه

تحصیل کارشناسی در روسیه پس از سپری کردن دوره متوسطه عمومی یا حرفه ای آغاز می شود. بعد از ورود به دانشگاه و نام نویسی برای دوره کارشناسی، عملاً آموزش ها برای دانشجویان بین المللی با زبان انگلیسی استارت می خورد و دانشجو نیاز است که برای تحصیل در این مقطع مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 را داشته باشد. تحصیل کارشناسی در روسیه با پرداخت شهریه همراه است و این شهریه به طور تقریبی 3385  تا 3690 دلار که معادل حدود 220 تا 240 هزار روبل روسیه برای سال تحصیلی قابل پرداخت است.

تحصیل کارشناسی ارشد در روسیه

ترتیب نظام آموزشی در روسیه هم مانند بسیاری دیگر از کشورها اینگونه است که دانشجو پس از سپری کردن دوره عمدتاً چهار ساله لیسانس در صورت تمایل می تواند با پیگیری تحصیل خود در دوره کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد. آموزش ها در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های بین المللی روسیه به دو زبان روسی و زبان انگلیسی قابل ارائه هستند. در این مقطع تحصیلی هم دانشجویان لازم است که مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6 را داشته باشند. در بحث شهریه ها لازم به ذکر است که تفاوت چشم گیری در شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد تا جایی که شهریه در دانشگاه های تحت نظارت دولت و یا به اصطلاح دولتی شهریه ای در حدود 13 هزار روبل عنوان شده است، در صورتیکه دانشگاه های خصوصی 1.4 میلیون روبل را به عنوان شهریه از دانشجویان اخذ می کنند.

تحصیل دکترا در روسیه

پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد نوبت به دوره دکترا می رسد در این دوره به دانشجویان علاقه مند به تحقیق و پژوهش فرصت های بی بدیلی داده می شود که به این امر که بخشی از تحصیل آنها محسوب می شود بپردازند. در این مقطع دانشجویان با تحقیق و پژوهش بر روی مشاهیر و اساتید تاریخی روسیه به تحقیق می پردازند. پذیرش دانشجویان دکترا مستلزم داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره بهتر از دوره های قبل یعنی 6 و نیم و بهتر امکان پذیر خواهد بود. بورسیه هایی هم به منظور تاًمین هزینه های شهریه و اقامت به دانشجوین بین المللی اعطا می شود. مورد دیگری که برای تحصیل دکترا در روسیه لازم است سوپروایزر می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه

بورسیه تحصیلی در روسیه برای حمایت مالی از دانشجویان بین المللی اعطا می شود که شامل بورسیه هایی است که دولت برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است و به دانشجویان برتر و با استعداد تعلق می گیرد. از آنجایی که سهم کثیری از بورسیه ها مربوط به دوره های فوق لیسانس و دکترا است رقابت تحصیلی در میان این دانشجویان هم بیشتر به چشم می خورد. اکثر بورسیه ها شامل تخفیف های 50 درصدی یا 100 درصدی شهریه و هزینه خوابگاه می شوند. رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشمول اخذ بورسیه می شوند شامل: رشته زیست شناسی، رشته مدیریت و تجارت، رشته روانشناسی، رشته اقتصاد، رشته فناوری و برخی رشته های دیگر است.

هزینه های زندگی دانشجویی و تحصیل در روسیه

می توان گفت که در روسیه به نسبت، دانشجویان هزینه کمتری را برای زندگی می پردازند؛ تا جایی که در شهری مانند سن پترزبورگ ماهانه هزینه ای حدود سیصد تا چهارصد دلار کفاف زندگی دانشجویی را می کند این مقدار هزینه شامل خورد و خوراک، رفت و آمد، خدماتی مانند خشکشویی و تفریح می شود. شماری از هزینه ها در قالب جدول ذیل آمده است:

شرح هزینه مبلغ هزینه
یک وعده غذایی در رستوران روسی 6000.00 روبل
هزینه رفت و آمد در حمل و نقل عمومی 55.00 روبل
اجاره مسکن با یک اتاق خواب 62.404.93 روبل
هزینه اینترنت در طول یک ماه 487.95 روبل

شرایط کار دانشجویی حین تحصیل در روسیه

از آنجایی که نمی توان از جذابیت کار در حین تحصیل برای دانشجویان چشم پوشی کرد این امر علاوه بر جنبه اقتصادی از نظر اجتماعی هم قابل توجه خواهد بود؛ ورود و ارتباط دانشجوی خارجی با محیطی جدید و کسب تجربه های تازه بسیار مفید خواهد بود. کار در روسیه علاوه بر مجوز و تسلط به زبان روسی، نیازمند تخصص و مدرک در آن حرفه است؛ که این مورد برای دانشجویان تقریباً غیر ممکن است. بنابراین دانشجویان نمی توانند در ادارات و مراکز رسمی و دولتی شاغل شوند زیرا منع قانونی خواهد داشت. با توجه به اینکه کار پاره وقت و غیر رسمی دانشجو هم نیازمند مجوز خواهد بود اگر دانشجو بدون گرفتن مجوز کار اقدام به هرگونه فعالیتی مبنی بر شغل با برخورد قانونی و حتی جریمه و اخراج از دانشگاه و کشور رو به رو خواهد شد. دانشجویان با داشتن حق کار بسته به مدرک تحصیلی خود از ده تا بیست ساعت در هفته می توانند فعالیت کنند. این کار حین تحصیل در روسیه با معرفی و نظارت دانشگاه و دارا بودن مجوز امکان پذیر خواهد بود.

ویزای تحصیلی روسیه و بررسی ویزای همراه

دانشجویان به منظور پذیرش و تحصیل در یک دانشگاه در روسیه نیازمند اخذ ویزای دانشجویی روسیه خواهند بود. این ویزا تنها به فرد دانشجو امکان می دهد که به این کشور وارد شود. بنابراین اگر فرد در صورت تاًهل بخواهد همسر و فرزند زیر هیجده سال خود را همراه خود به روسیه ببرد، عملاً با ویزای همراه قادر به این امر خواهد بود ولی پدر و مادر فرد متقاضی نمی تونند از این راه استفاده کنند. پس طبق این قانون فردی که متقاضی تحصیل در روسیه است و نمی تواند خانواده را همراه ببرد. همراه بردن خانواده و اخذ اقامت برای آنها با استفاده از ویزای همراه میسر می شود. این ویزا بواسطه سرمایه گذاری یا ثبت شرکت امکان پذیر است. دراین روش ویزا برای فرد درخواست کننده و افراد خانواده تحت تکفل وی ویزا صادر خواهد شد.

دانشگاه های برتر روسیه

دانشگاه های روسیه در سطوح بالایی از کیفیت آموزش قرار دارند. این دانشگاه ها هر ساله در رنکینگ های زیر هزار در سطوح جهانی قرار داده می شوند. در زیر لیستی ازبهترین دانشگاه های روسیه آورده شده است:

 • دانشگاه لومونسوف در مسکو
 • دانشگاه سن پترزبورگ
 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه فنی بومان مسکو
 • دانشگاه تامسک
 • دانشگاه روابط بین الملل در مسکو
 • دانشگاه فیزیک و فناوری در مسکو
 • دانشگاه و موسسه مهندسی فیزیک در مسکو
 • دانشگاه پلی تکنیک در سن پترزبورگ
 • دانشگاه تحقیقات و موسسه عالی اقتصاد در مسکو

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی روسیه

دانشجویان متقاضی با داشتن پذیرش از یک دانشگاه در روسیه می توانند طی شرایط و مدارکی برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه اقدام کنند و این پروسه طی مراحلی امکان پذیر خواهد شد: ابتدا با رفتن به کنسولگری روسیه در کشور خود اقدام به اخذ فرم درخواست و لیست مدارک مورد نیاز اخذ ویزای دانشجویی روسیه نمایید. مدارک زیر مورد نیاز هستند:

 • گذرنامه معتبر همراه کپی از صفحات آن
 • کارت شناسایی
 • عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی پزشکی دال بر سلامت جسمی از نظر بیماری هایی مانند ایدز
 • هزینه ای حدود 80 دلار

موقعیت کار پس از تحصیل در روسیه

اکثر دانشجویان مشغول به تحصیل نه تنها در دانشگاه های روسیه بلکه در همه دانشگاه ها دغدغه کار پس از تحصیل در روسیه را دارند. اما چگونه این مشکل مرتفع می شود و دانشجویان چگونه پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار خواهند شد؟ این مسئله در روسیه برای اتباع خارجی آسان نخواهد بود. در این کشور برای کار کردن سلسله مراتب قانونی را باید طی کرد. متقاضی باید برای کار پس از فارغ التحصیلی، ویزایی را تحت عنوان ویزای کار پس از تحصیل اخذ کند. قانون سفت و سختی در پس مجوز کار در روسیه وجود دارد که باید جدی گرفته شود زیرا عدم رعایت ضوابط عواقب بدی را در پی خواهد داشت. دانشجو باید شرایط پیدا کردن کار را داشته باشد؛ اینگونه که به زبان روسی تسلط داشته باشد و دوره تحصیل خود را با نمرات بالا سپری کرده باشد تا بتواند شغل بهتری را پیدا کند. ساعت کاری در هر شغل را کارفرما بر اساس نیاز های خود تعیین می کند ولی تعداد ساعاتی که یک فرد در طول هفته باید به کار اشتغال داشته باشد 40 ساعت است.

Picture of الناز دادخواه
الناز دادخواه
همه پست ها
ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
الناز دادخواه
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که ..
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport