جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اقامت دائم کانادا (PR)

اقامت دائم کانادا یا همان PR (Permanent residency) می تواند از مسیرهای تحصیل، سرمایه گذاری، کار، خوداشتغالی، خویشاوندی، تولد و ازدواج محقق شود. در صورتی که متقاضی از سطح زبان انگلیسی یا فرانسه خوبی برخوردار باشد، مرتکب جرم و جنایت نشده، مالیات خود را پرداخت کند و از مسیرهای مهاجرتی که منجر به اقامت دائم می شوند اقدام کند، می تواند کارت اقامت PR خود را دریافت کند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اقامت دائم کانادا می توانید با مشاورین متخصص CANADAMIE در  امر مهاجرت تماس حاصل فرمایید.

اقامت دائم کانادا
ویدیوی آسان ترین راه اقامت کانادا
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

فهرست مطالب

اقامت دائم کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا شرایطی است که به افراد اجازه می دهد پس از مهاجرت به کانادا که به صورت تمام وقت در کانادا حضور داشته باشند و فرد حق راه اندازی کسب و کار،کار کردن، تحصیل و استفاده از امکانات خدمات درمانی را در هر نقطه از کانادا خواهد داشت .

راه های بسیاری برای اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد که افراد با توجه به شرایط خود مسیر درست و متناسب با شرایط خود را انتخاب می کنند.

همسر و فرزندان زیر 22 سال در کنار نفر اصلی امکان دریافت اقامت دائم را دارند و تحصیل فرزندان رایگان خواهد بود.

در اقامت دائم کانادا یکسری محدودیت در رابطه با عدم امکان رای دادن در انتخابات و دریافت یک پیشنهاد شغلی دولتی را خواهید داشت.

مقایسه اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی کانادا

شاید برای شما نیز سوال باشد که چه تفاوتی میان اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی کانادا هست؟ در ادامه تفاوت ها را برای شما بیان میکنیم.

اقامت موقت کانادا

در اقامت موقت کانادا بسته به زمان ویزا فرد اجازه دارد در محیط حضور داشته باشد البته طبق قوانین حقوق یک شهروند کانادایی را نخواهد داشت و درصورتی که فرد دارنده اقامت موقت بخواهد زمان بیشتری در کانادا حضور داشته باشد نیاز به تمدید این اقامت خواهد داشت.

اقامت دائم کانادا

داشتن اقامت دائم کانادا باعث می شود افرادی که اقامت دائم کانادا را داشته باشد بتوانند از امکانات کار و تحصیل و سرمایه گذاری بهره مند شود البته این اقامت نیاز به تمدید تحت شرایط به خصوص را خواهد داشت.

شهروندی کانادا

اقامت شهروندی کانادا افراد پس از دریافت این اقامت امکان حق انتخاب و رای دادن را خواهند داشت در کنار این مورد افراد می توانند در پست های دولتی مشغول به کار شوند البته بعضی از مشاغل مثل ریاست جمهوری استثنا می باشد.

مزایای اقامت دائم در کانادا

گشایش مسیر به سمت شهروندی
استفاده از خدمات و امکانات کانادا
آزادی زندگی و کار در تمام کانادا
اخذ حمایت دولت و قوانین کانادا
دستیابی به امکان اسپانسرشیپ
تحصیل رایگان فرزندان
بهرمندی از وام های بانکی
خدمات درمانی رایگان

شرایط اقامت دائم در کانادا

برای اخذ اقامت دائم کانادا لازم است که متقاضی شرایط زیر را دارا باشد:

عدم ارتکاب به جرم و جنایت
تمکن مالی کافی + پرداخت مالیات
در 5 سال اخیر 2 سال در کانادا حضور داشته باشد
تسلط به زبان انگلیسی و یا فرانسوی
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

راه های گرفتن اقامت دائم کانادا

هر شخص با توجه به شرایط سنی تحصیلات و تمکن مالی خود روش و مسیر خود را برای گرفتن اقامت دائم انتخاب می کند. راه های گرفتن ااقامت دائم کانادا به شرح زیر می باشد:

 • روش های کاری
 • روش های مبتنی بر سرمایه
 • ازدواج
 • پناهندگی
 • تحصیلی
 • تولد

اقامت دائم کانادا از طریق سرمایه گذاری

اقامت دائم کانادا با کارآفرینی

در روش کارآفرینی کانادا با توجه به شرایط و امتیازاتی که کسب می کند و شانس خود را بر حسب این مورد برای ایالت های مختلف بررسی می کند با تایید ایالت ها و بیزینس پلن فرد برای ایده سرمایه گذاری مبلغ سرمایه گذاری فرد بر حسب این مورد مشخص می گردد و افراد بعد از راه اندازی این بیزینس پلن و هزینه کردن مبلغ مشخص شده توسط آن ایالت امکان دریافت اقامت دائم به همراه همسر و فرزندان زیر 22 سال را خواهند داشت.

اقامت دائم کانادا با کارشرکت

در روش کار شرکت کانادا زمانی که شما کسب و کاری را در ایران داشته باشید که فعال باشد و کارمندانی نیز در آن استخدام شده باشند میتوانید با ثبت شعبه دیگری از کسب و کار و بیزینس خود در کانادا اقامت کانادا را دریافت کنید.

توجه داشته باشید که بین 5 تا 7 سال امکان تمدید این اقامت در کانادا وجود دارد و برای دریافت اقامت دائم نیاز است که این روش به روش دیگری تبدیل شود تا امکان دریافت اقامت دائم را داشته باشید. این روش به تنهایی امکان دریافت اقامت دائم را به افراد نمی دهد.

اقامت دائم کانادا با استارتاپ (نوآفرینی)

در صورتی که شما یک ایده تجاری تازه داشته باشید می توانید در یک تیم چهار الی پنج نفره، طرح خود را برای اخذ ویزای استارتاپ ارائه دهید. این روش نیاز به سرمایه گذاری چندانی ندارد. تنها کافی است طرح شما خلاقانه باید و بتواند سود خوبی برای کانادا ایجاد کند.

در این روش حتی نیاز به مدرک زبان بالایی هم ندارید، تنها لازم است بسته به طرح خود تمکن مالی کافی برای اجرای آن داشته باشید. استارتاپ یا ویزای نوآفرینی کانادا می تواند به راحتی شما را به permanent residence کانادا یا همان اقامت دائم برساند.

اقامت دائم کانادا با ویزای انتقال درون شرکتی (ICT)

در صورت اخذ این ویزا متقاضی می تواند به شرکتی در کانادا منتقل شده و درآنجا مشغول به کار شود و یا در حالت دیگر می توان در صورت داشتن یک شعبه فعال شرکت در خارج از کانادا، یک شعبه نیز درون کانادا تاسیس کرد و کارمندان را به شرکت تازه تاسیس شده انتقال داد.

این روش، یکی از کم ریسک ترین روش ها برای اخذ اقامت دائم کانادا است و لازمه آن تنها ارتباط میان دو شرکت فعال می باشد.

اقامت دائم کانادا از طریق کار

اکسپرس اینتری کانادا

کانادا اکسپرس اینتری یک سیستم مهاجرتی است که توسط دولت کانادا در ژانویه 2015 برای مدیریت درخواست‌های اقامت دائم کارگران ماهر معرفی شد. این یک سیستم مبتنی بر امتیاز است که برای تسهیل و تسریع در انتخاب و پردازش مهاجران ماهر که مایل به اقامت در کانادا هستند طراحی شده است. این سیستم شامل سه برنامه عمده مهاجرت اقتصادی فدرال است:

1. برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
2. برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)
3. کلاس تجربه کانادایی (CEC)

جاب آفر (پیشنهاد شغلی)

یک پیشنهاد شغلی (جاب افر کانادا) می تواند به طور قابل توجهی شانس یک نامزد برای اخذ اقامت دائم در کانادا را افزایش دهد، به ویژه تحت سیستم اکسپرس اینتری و سایر مسیرهای مهاجرت.

در بیشتر موارد، پیشنهاد شغلی باید توسط ارزیابی تأثیر مثبت بر بازار کار (LMIA) از Employment and Social Development Canada (ESDC) پشتیبانی شود. این ارزیابی تایید می کند که نیاز به یک کارگر خارجی برای پر کردن شغل وجود دارد و هیچ کارگر کانادایی برای این موقعیت در دسترس نیست.

در صورتی که متقاضی یک پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشد می تواند برای کار به کانادا رفته و موفق به اخذ اقامت دائم شود.

برنامه نامزدهای استانی (PNP)

بسیاری از استان ها و مناطق در کانادا برنامه های مهاجرتی خود را دارند که با اکسپرس انتری همسو هستند. داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر می تواند کاندیداها را واجد شرایط نامزدی استانی کند که 600 امتیاز CRS اضافی اعطا می کند و عملاً ITA را برای اقامت دائم تضمین می کند.
هر PNP دارای برنامه های خاصی برای کارگران خارجی با پیشنهادات شغلی در استان است، مانند جریان اولویت های سرمایه انسانی انتاریو یا برنامه کارگران ماهر بریتیش کلمبیا.

برنامه مهاجرت اقیانوس اطلس (AIP)

این برنامه کارگران ماهر و فارغ التحصیلان بین المللی را هدف قرار می دهد که می خواهند در یکی از چهار استان اقیانوس اطلس (نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد) زندگی و کار کنند. پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای تعیین شده در یکی از این استان ها الزامی است.

سایر راه های اخذ اقامت دائم کانادا

اقامت دائم از طریق تحصیل

تحصیل به تنهایی نمی تواند شما را به اقامت دائم کانادا برساند. در نظر داشته باشید که تنها در صورتی می توانید موفق به اخذ اقامت دائم شوید که پس از پایان تحصیل، به کار مشغول شده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید.

اقامت دائم از طریق تولد

شرایط تولد در کانادا از طریق خاک است یعنی در صورتی که فرد در کانادا به دنیا بیاید می تواند شهروندی کانادا را دریافت کند اما روند دریافت اقامت دائم در کانادا فرایند متفاوتی دارد و در صورتی که شخص موارد دیگری که قبل تر به آن پرداختیم را داشته باشد می تواند برای می اقامت دائم درخواست دهد.

بنابراین شخصی که در کانادا به دنیا می آید به صورت خودکار شهروند کانادا محسوب می شود نه اقامت دائم.

اقامت دائم از طریق ازدواج

برای دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج شما باید با یک شخص مقیم دائم کانادا و یا یک شخص که پاسپورت کانادایی را دارد ازدواج کنید.

برای تایید این مورد نیاز است مدارک مورد نیاز مانند گواهی ازدواج، اثبات رابطه شما از طریق عکس و فیلم و… نشان دهید رابطه شما یک رابطه واقعی است.

همسر شما که دارای اقامت دائم یا شهروندی کاناداست باید نشان دهد که شرایط مالی خوبی دارد و می تواند از شما از لحاظ مالی پشتیبانی کند.

اقامت دائم از طریق پناهندگی

موسسه Canadamie هیچ خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمیدهد و این بخش تنها جهت اطلاع شما است.

برای دریافت اقامت دائم از طریق پناهندگی فرد با نشان دادن شرایط خاصی که دارد، می تواند موارد متعددی باشد و دلیل آن فرد برای اقدام به پناهندگی بوده را اثبات می کند. افراد از این طریق به اقامت دائم کانادا پس از تایید سفارت دست پیدا می کنند.

اقامت دائم از طریق خوداشتغالی

افراد ورزشکار و هنرمند امکان دریافت این اقامت را دارند و باید نشان دهند که در حیطه رشته و تخصص خود شخصی ماهر و با سابقه درخشان هستند در کنار این موارد برای این روش باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • داشتن تجربه کاری مرتبط
 • جایزه های بین المللی و گواهینامه دریافت کرده باشید
 • معیار سن، تحصیلات و مهارت زبان را داشته باشید
 • نشان دادن تمکن مالی مناسب

اقامت دائم از طریق خویشاوندی

افراد در صورت داشتن اقوام که شهروندی یا مقیم دائم کانادا هستند می توانند به عنوان حامی شما در کانادا درخواست دهید.

اشخاصی که می توانند در کانادا برای شما این درخواست را بدهند:

 • پدر و مادر
 • یا پدر بزرگ و مادر بزرگ البته در صورتی که شرایط خاصی دارید.
 • همسر شما
 • فرزندان وابسته به شما

حتما این افراد باید شهروند یا مقیم دائم کانادا و بالای 18 سال باشند.

این افراد باید حداقل درآمد مورد نیاز برای حمایت مالی را در هنگام ورود شما داشته باشند. 

مراحل اخذ اقامت دائم کانادا

بعد از داشتن مواردی که برای دریافت اقامت دائم ذکر شد افراد برای دریافت اقامت دائم نیاز است مراحل زیر را طی کنند:

 • انتخاب برنامه مهاجرتی
 • ارائه مدارک مورد نیاز طبق روشی که به شرایط شما سازگار بود
 • آماده سازی و ارسال مدارک
 • ساخت پروفایل
 • ارسال اثرانگشت وعکس برای تایید
 • پرداخت هزینه های دولتی
 • انگشت نگاری
 • دریافت تاییدیه و ورود به خاک کانادا برای فعال کردن اقامت دائم
 • دریافت کارت اقامت کانادا

مدت زمان گرفتن کارت PR کانادا

دریافت اقامت دائم کانادا برحسب نوع و روش انتخابی افراد باید دلیل قانونی داشته باشد.

افراد نیاز است برای دریافت اقامت دائم در این زمان مرتکب جرم و یا سابقه کیفری نشده باشند، مالیات و بیمه خدمات درمانی را نیز پرداخت کرده باشند.

همچنین نیاز است فرد حتما در 5 سال اخیر در مجموع چیزی حدود 2 سال را در کانادا حضور داشته باشد.

تمدید کارت اقامت دائم کانادا

برای درخواست تمدید اقامت، اقامت شما باید دارای اعتبار حداقل 9 ماه باشد.  مدت زمان تمدید کارت اقامت چیزی حدود حداقل 50روز زمان می برد.

برای تمدید اقامت 575 دلار کانادا پرداختی دارد که به صورت آنلاین قابل انجام است. با ارائه رسید پرداختی و همچنین مدارک هویتی و رعایت کردن قوانین این کشور و عدم ارتکاب جرم و همچنین واجد شرایط بودن در زمان تمدید اقامت در کانادا مورد نیاز است.

مدارک لازم برای اقامت دائم کانادا

فرم درخواست اقامت دائم
اثبات حضور مجموع 2 سال در 5 سال اخیر
فاکتورهای پرداخت بیمه و مالیات
پاسپورت معتبر + عکس

هزینه های اخذ اقامت دائم کانادا

هزینه های پرداختی برای تمدید اقامت دائم به شرح زیر می باشد:

 

 موارد پرداختی

مبلغ پرداختی دلار کانادا

هزینه اقامت

575

هزینه پردازش اطلاعات

850

اخذ تابعیت بعد از اقامت دائم کانادا

موردی که مستقیما منجر به کسب پاسپورت کانادایی می شود از طریق تولد است. این کشور تابع خاک است و در صورتی که والدین اقامت کانادا را داشته باشند و زایمان مادر در کانادا صورت گیرد این فرزند مشمول پاسپورت خواهد بود(به پدر و مارد پاسپورت تعلق نمی گیرد)

مورد بعدی از طریق پناهندگی افراد در این کشور بعد از گذراندن یک سری شرایط و دریافت تاییدیه امکان دریافت پاسپورت کانادا را خواهند داشت.

با کسب اقامت کاری و یا سرمایه گذاری در کانادا با حضور در این کشور به مدت 3 سال از 5سال گذشته ، واجد شرایط برای دریافت پاسپورت خواهید شد.

همچنین ارائه زبان در سطح  CLB4 ، قبولی در آزمون شهروندی کانادا و نشان دادن اینکه با فرهنگ این کشور ادغام شده باشید.

سوالات متداول اقامت دائم کانادا

در صورت داشتن شرایط، شرکت در آزمون شهروندی و تسلط به زبان می توانید برای شهروندی نیز اقدام کنید.

برای اخذ اقامت دائم کانادا می توان از مسیرهایی نظیر کار، سرمایه گذاری، خوداشتغالی، اسپانسرشیپ و غیره اقدام کرد.

در صورت اقدام از طریق مسیرهای مهاجرتی که منجر به اقامت دائم می شوند در صورت پرداخت به موقع مالیات و اگر جرم و جنایتی مرتکب نشوید می توانید اقامت دائم بگیرید.

main logo
canada passport