جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویزای کار بلژیک 2024 ✔️شرایط و مراحل اخذ

ویزای کار بلژیک – بررسی انواع ویزا و شرایط اقامت دائم

مهاجرت به بلژیک از طریق ویزای کار همواره یکی از ایده آل ترین و بهترین روش های اخذ اقامت برای ایرانیان به شمار می رود. جهت اخذ ویزای کار بلژیک بایستی فرد متقاضی از طرف یک کارفرمای بلژیکی دعوتنامه کاری و یا جاب آفر داشته باشد. این بدان معناست که همانند کشور اتریش و برخی از کشورهای اروپایی دیگر، ویزای جستجوی کار بلژیک به متقاضیان جویای کار در اروپا ارائه نمی گردد. جهت اخذ جاب آفر بایستی افراد می توانند از طریق موسسات کاریابی معتبر اقدام نمایند. برای واجد شرایط بودن اخذ ویزای کار در بلژیک افراد بایستی شرایط سنی مناسب، تسلط به زبان انگلیسی و سابقه کاری مناسب را داشته باشند. در ادامه این مقاله جزئیات بیشتری در خصوص چگونگی اخذ ویزای کار و انواع آن خدمت شما عزیزان تقدیم می نماییم. موسسه ملک پور برای آن دسته از افراد واجد شرایط اخذ ویزای کار در برخی از رشته ها امکان کاریابی رایگان را فراهم آورده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط اخذ ویزای کاری بلژیک می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید و به صورت مجانی شرایط خود را بررسی نمایید.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

شرایط دریافت ویزای کار بلژیک

از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کار بلژیک، داشتن جاب آفر و یا همان دعوتنامه کاری از طرف یک کارفرمای بلژیکی به شمار می رود. به این منظور متقاضیان اخذ ویزای کار بایستی یک سری شرایط را داشته باشند تا بتوانند شانس بالایی در اخذ ویزای کار را داشته باشند. از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کار در بلژیک داشتن شرایط سنی مناسب می باشد. عموما افراد تا سن 40 سال از شانس بالاتری جهت اخذ ویزای کار بلژیک برخودار هستند. لیکن برخی از افراد متخصص و با رزومه خیلی قوی با سن بالاتر نیز امکان دریافت این نوع ویزا را خواهند داشت. از دیگر شرایط مهم در اخذ ویزای کار داشتن سابقه کاری مناسب می باشد. عموما برای واجد شرایط بودن اخذ ویزای کار حداقل سه سال سابقه کار نیاز می باشد. مسلما هر چه تجربه کاری بالاتر باشد، افراد شانس بالاتری برای اخذ ویزای بلژیک خواهند داشت. از دیگر شرایط مهم برای اخذ جاب آفر از بلژیک تسلط داشتن به زبان می باشد. عموما ارائه مدرک زبان در ویزای کار الزام نمی باشد لیکن چنان چه افراد نتوانند به راحتی با کارفرما ارتباط برقرار نمایند، شانسشان برای دریافت پیشنهاد شغلی پایین می رود.

انواع ویزای کار بلژیک

متقاضیان ویزای کار بلژیک که تابعیت کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا و شنگن را دارند، بایستی به منظور کار در بلژیک، ویزای کاری دریافت نمایند. به طور کلی ویزای کار در بلژیک انواع مختلفی دارد که در ادامه به تفکیک به شرح هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت:

ویزای کار نوع B

ویزای کاری بلژیک از نوع B عموما توسط کارفرما برای شخص واجد شرایط صادر می شود و کارفرما اقدامات لازم را انجام خواهد داد. در این نوع ویزا، کارفرما بایستی اثبات نماید که هیچ شخص واجد شرایطی برای اخذ این موقعیت شغلی در کشور بلژیک وجود ندارد. مدت اعتبار این ویزا یک سال می باشد و متقاضی ملزم به کار در همان موقعیت شغلی است که بر اساس آن ویزا صادر شده است.

ویزای کار نوع A

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که اثبات کنند در طول ده سال گذشته به مدت حداقل 4 سال از طریق ویزای نوع B در کشور بلژیک کار کرده اند. البته برای آن دسته از افرادی که همسر و فرزندان وی در کشور بلژیک اقامت داشته باشند، تعدا سنوات به یک سال تقلیل می یابد.

ویزای کار نوع C

ویزای کار نوع C برای آن دسته از افرادی صادر می شود که از طرق مختلف نظیر ویزای دانشجویی، الحاق به خانواده و یا پناهندگی اقامت بلژیک را بطور موقت دارند. این ویزا نیز یک سال اعتبار دارد و تحت شرایطی قابلیت تمدید را نیز خواهد داشت.

Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

مدارک لازم برای ویزای کار بلژیک

بلژیک از جمله کشورهای تاپ لول اروپای غربی به شمار می رود که به دلیل کیفیت بسیار بالای زندگی و اقتصاد بسیار قوی مقصد نهایی برای بسیاری از افرادی می باشد که جویای کار در خارج از کشور هستند. ارائه مدارک لازم و مورد نیاز از مهم ترین مراحل اخذ ویزای کار بلژیک به شمار می رود. چرا که هر گونه کمبود و نقصان در تهیه و ارائه چک لیست مورد نیاز ممکن است باعث ریجکتی ویزای کار بلژیک گردد. از این رو برآن شدیم تا در این قسمت به معرفی مدارک مورد نیاز ویزای کار در بلژیک برای شما عزیزان بپردازیم تا خدای نکرده دیگر نیازی به تلاش برای رفع ریجکتی ویزا چه در هنگام اقدام برای کشور بلژیک چه هر کشور اروپایی دیگر نظیر اتریش نشوید و ناچار نشوید که نسبت به رفع ریجکتی ویزای کار اتریش درخواست دهید. البته هر گونه از انواع ویزاهای کاری کشور بلژیک مدارک مورد نیاز و الزامات خاص خود را دارد. برخی از مهم ترین مدارک عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پر نمودن فرم درخواست ویزا
 • داشتن پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرمای بلژیکی
 • ارائه گواهی پزشکی جهت اثبات صحت سلامت متقاضی
 • ارائه مدارک اقامت و محل سکونت در کشور بلژیک
 • ارائه مدارک مالی دال بر اینکه شما توانایی زندگی در این کشور را دارید.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

مراحل درخواست برای ویزای کار در بلژیک

دانستن مراحل درخواست ویزای کار بلژیک می تواند سرعت کار جهت اخذ ویزا را بالا برد. از این رو لازم دانستیم که در این قسمت به شرح مراحل درخواست برای ویزای کار در بلژیک برای شما عزیزان بپردازیم.

 1. قدم اول تهیه رزومه قوی و استاندارد می باشد.
 2. در مرحله بعدی متقاضی می بایست رزومه خود را برای موسسات کاریابی معتبر ارسال نماید.
 3. دفاتر مهاجرتی و مشورت با وکیل در این مرحله می تواند کمک شایانی به فرد نماید.
 4. مرحله بعدی آماده سازی چک لیست مدارک مورد نیاز و ارسال آن برای شرکت ها و موسسات می باشد.
 5. پس از تایید مدارک، گاها نیاز است که متقاضیان در مصاحبه های کاری نیز شرکت نمایند.
 6. مرحله بعدی در صورت قبولی در مصاحبه کاری، قرارداد کاری از طرف کارفرما ارسال می گردد.
 7. پس از بستن قرارداد کاری، مرحله بعد دریافت وقت سفارت و مراجعه به آن همراه با قرارداد کاری و تمامی مدارک مورد نیاز می باشد.

هزینه ویزای کار بلژیک

یکی از سوالات متداول و پرتکرار متقاضیان اخذ ویزای کار در بلژیک دانستن میزان هزینه های درخواست ویزای کار بلژیک می باشد. هزینه درخواست ویزای کار بسته به نوع اقامت و ویزای کار متغیر می باشد. به طور کلی هزینه درخواست ویزای کار 180 یورو می باشد. شایان ذکر است که هزینه درخواست ویزا بایستی توسط کارفرما هنگام درخواست ویزا پرداخت گردد. هزینه ذکر شده فقط برای یک نفر می باشد. این بدان معناست که چنان چه متقاضی نفر اصلی، قصد اقدام برای همراهان خود نظیر همسر و فرزندان خود را داشته باشد، بایستی به ازای هر کدام 180 یورو دیگر نیز پرداخت گردد. البته به غیر از هزینه ویزا، هزینه های دیگری نیز قبل از مهاجرت وجود دارد. هزینه های جانبی شامل ترجمه مدارک، قرار دادن تمکن مالی در حساب بانکی، هزینه تهیه رزومه و هزینه وکیل می باشد که عموما بایستی توسط متقاضی پرداخت گردد.

جدول زیر میزان هزینه های درخواست ویزای کاری بلژیک را به نمایش می گذارد:

نوع ویزا هزینه ها به یورو
ویزای کاری 180 یورو
بلوکارت 358 یورو
ویزای کارت حرفه ای بلژیک 140 یورو

شرایط کار در بلژیک

یکی از مولفه های مهم و تاثیر گذار هنگام بررسی شرایط اخذ ویزای کار بلژیک و بازار کار این کشور، بررسی میزان نرخ بیکاری در بلژیک می باشد. نرخ بیکاری یک کشور نشان دهنده تعداد افراد بیکار در کشور مورد نظر می باشد. هرچه نرخ بیکاری پایین تر باشد، احتمال کاریابی و اخذ ویزا برای متقاضیان بالاتر می رود و برعکس. بر طبق آخرین آمار و ارقام، نرخ بیکاری در کشور بلژیک در سال 2023 5.60 درصد بوده است. بالاترین میزان نرخ بیکاری در کشور بلژیک بین سال های 1983 تا 2023، 11 درصد و پایین ترین نرخ بیکاری 4 درصد بوده است. این نشان دهنده این است که کشور بلژیک دارای اقتصادی پویا و فعال می باشد که افراد واجد شرایط می توانند به راحتی جذب بازار کار شوند و درخواست ویزای کاری بلژیک نمایند. برای روشن شدن بهتر این مطلب توجه شما را به آخرین نمودار میزان نرخ بیکاری در بلژیک جلب می نماییم تا با مقایسه میزان نرخ بیکاری در سنوات مختلف و مقایسه آن با سایر کشورها بتوانید در نهایت کشور مناسبی جهت مهاجرت خود انتخاب نمایید.

نمودار نرخ بیکاری بلژیک

مصاحبه‌ سفارت برای ویزای کار بلژیک

یکی از پراسترس ترین و حساس ترین مرحله اخذ ویزای کار بلژیک ، مصاحبه سفارت می باشد. بنابراین آمادگی متقاضی ویزای کار در بلژیک برای انجام مصاحبه و تحقیق در خصوص سوالات احتمالی بسیار موضوع مهمی در این راستا به شمار می رود. عموما در مصاحبه سفارت سوالاتی در خصوص هدف از درخواست ویزای کاری بلژیک، سابقه کاری فرد و به طور کلی هدف از مهاجرت به بلژیک پرسیده می شود. بهتر است که قبل از روز مصاحبه فرد تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز را همراه خود داشته باشد و در کمال صداقت و با دقت پاسخ افسر ویزا را دهد. عومل مختلفی می تواند سبب ریجکتی ویزای کار بلژیک شود. عواملی نظیر ناقص بودن مدارک، اشتباه تایپی در ترجمه مدارک و یا حتی اشتباهاتی که در مصاحبه صورت می گیرد می تواند دلیل ریجکتی ویزا گردد. در برخی از کشورها نظیر اتریش افراد می توانند با کمک وکیل خود نسبت به رفع ریجکتی ویزای کار اتریش اقدام نمایند. سعی نمایید که در روز مصاحبه به موقع حضور پیدا کنید. آرامش خود را حفظ نمایید و با اعتماد به نفس و به صورت شمرده شمرده پاسخ افسر ویزا را دهید.

تمدید ویزای کار بلژیک

یکی دیگر از دغدغه های مهم متقاضیان درخواست ویزای کاری در بلژیک تمدید ویزا و رسیدن به اقامت دائم و پاسپورت این کشور از طریق ویزای کار می باشد. عموما مدت زمان ویزای کار بلژیک یک ساله می باشد. چنان چه متقاضی قرارداد کاری خود را با همان کارفرما تمدید نماید، می تواند برای تمدید ویزای کار در بلژیک اقدام نماید. توصیه می شود حدود یک الی دو ماه قبل از اتمام تاریخ ویزای کاری بلژیک نسبت به تمدید ویزا اقدام شود. جهت تمدید ویزای کاری بایستی به سفارت بلژیک مراجعه شود و درخواست تمدید ویزا را ارائه نمایید. برای تمدید ویزا بایستی مدارک هویتی نظیر پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد به همراه فرم های درخواست ویزا، قرارداد کاری و مدارک مالی برای اثبات تامین هزینه های زندگی خود و خانواده را به سفارت ارائه نمایید. پس از کامل کردن مدارک و ارائه آن ها به سفارت، عموما تایم مصاحبه ای برای شما ست می شود و در صورت موافقت افسر ویزا شما می توانید ویزای خود را برای یک سال دیگر تمدید نمایید.

شرایط دریافت اقامت دائم بلژیک

برای بسیاری از افراد که درخواست ویزای کار بلژیک می نمایند، ایده آل ترین حالت ممکن دریافت اقامت دائم و پاسپورت بلژیک می باشد. در این خصوص باید گفت که ویزای کار در بلژیک تحت شرایطی می تواند آثار اقامتی برای دارنده آن داشته باشد. به این منظور چنان چه متقاضی به مدت 5 سال ویزای کاری بلژیک را تمدید نماید، و بیمه مالیات به دولت پرداخت نموده باشد می تواند برای خود و همراهانش درخواست اقامت دائم نماید. از سال ششم نیز با رعایت یک سری شرایط فرد می تواند برای تابعیت و پاسپورت بلژیکی اقدام نماید. به منظور درخواست تابعیت فرد بایستی اثبات نماید که با فرهنگ بلژیکی کاملا خو گرفته است و به زبان رسمی کشور بلژیک تسلط کافی و کامل را دارد. از دیگر شرایط درخواست پاسپورت مرتکب نشدن به جرم و جنایت در طول سنوات اقامت خود در خاک بلژیک می باشد. در صورت رعایت تمامی موارد بالا فرد می تواند درخواست پاسپورت بلژیکی نماید.

خدمات موسسه mie  برای ویزای کار بلژیک

در راستای تقاضاهای متعدد و پرتکرار شما مبنی برا اخذ ویزای کار بلژیک، موسسه ملک پور امکانی را فراهم آورده است که در یک سری از لیست مشاغل که توسط کارفرماهای بلژیکی اعلام میگردد به صورت محدود به افراد به صورت رایگان کمک نماید. شایان ذکر است که مشاغل مورد نیاز اعلام شده به صورت ماهانه آپدیت می گردد. در ادامه لیستی از آخرین آپدیت مشاغل مورد نیاز که امکان کاریابی رایگان توسط موسسه وجود دارد را خدمت شما عزیزان تقدیم می نماییم:

شماره لیست مشاغل مورد نیاز کاریابی رایگان بلژیک موسسه ملک پور
1 تکنسین تعمیر و نگهداری الکترومکانیک
2 تکنسین قالب گیری
3 تکنسین تعمیر و نگهداری
4 مجری سایت ساختمانی
5 هماهنگ کننده پروژه
6 مدیر سایت پروژه های اجرایی

 

Picture of الناز دادخواه
الناز دادخواه
همه پست ها
ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
الناز دادخواه
الف دادخواه دانش آموخته مترجمی زبان و نویسنده. نویسنده محتوای امور مهاجرت با گذراندن دوره ها و کلاس های مهاجرتی دکتر امیرمحمد ملک پور.
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport