جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دانشگاه های پرتغال ✔️بهترین دانشگاههای پرتغال | رنکینگ 2024

دانشگاه های پرتغال

هر ساله دانشجویان متعددی در سراسر دنیا برای ادامه تحصیل خود به کشورهای دیگری مهاجرت می کنند تا در شرایط بهتری مشغول به تحصیل شده و رشد نمایند. کشور پرتغال یکی از کشورهایی است که دانشجویان برای مهاجرت به آن اقدام می کنند و در این راستا ما در این مقاله به بررسی دانشگاه های پرتغال و تحلیل موضوعات مهم در خصوص دانشگاه های این کشور از قبیل رنکینگ دانشگاه ها، ددلاین، هزینه های تحصیل در این کشور، دانشگاه های پرتغال مورد تایید وزارت علوم و … خواهیم پرداخت.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

لیست و رنکینگ دانشگاه های پرتغال

یکی از موضوعات جذابی که در خصوص بررسی دانشگاه های یک کشور می تواند مورد بررسی قرار بگیرد، رتبه بندی دانشگاه های آن کشور است و ما نیز لیست و رنکینگ دانشگاه های پرتغال را به منظور اطلاع از جایگاه دانشگاه های این کشور بررسی خواهیم نمود. دقت داشته باشید که برای رتبه بندی دانشگاه ها سازمان های مختلف از معیارهای متفاوتی برای رتبه بندی استفاده می کنند و از جمله معتبرترین سازمان های رتبه بندی دانشگاه ها می توانیم به QS، Shanghai، THE(Times Higher Education) و … اشاره داشته باشیم. به طور معمول دانشگاه ها برای قرار گرفتن در جایگاه بهتر با هم رقابت خواهند نمود تا در رتبه بندی جدید بتوانند جایگاه بهتری را کسب نموده و اعتبار بیشتری را کسب کنند. بر همین اساس ما رتبه بندی برترین دانشگاه های کشور پرتغال را در قالب جدولی تهیه نمودیم که به صورت زیر قابل مشاهده می باشد.

دانشگاه Times Higher Education Shanghai QS TopUniversities
Catholic University of Portugal 351 801
University of Porto 401 201 274
University of Lisbon 501 201 335
Universidade Nova de Lisboa 601 501 369
University of Coimbra 601 501 438
ISCTE – University Institute of Lisbon 801 401
Universidade de Aveiro 801 401 501
University of Beira Interior 801
University of Minho 801 591

بهترین دانشگاه های پرتغال کدامند؟

یکی از سوالاتی که پس از بررسی رنکینگ دانشگاه ها به آن خواهیم پرداخت این است که بهترین دانشگاه های پرتغال کدامند؟ در این خصوص باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که بر اساس رتبه بندی که به آن اشاره داشتیم هیچکدام از دانشگاه های این کشور در هیچکدام از رتبه بندی های بین المللی در بین 200 دانشگاه برتر دنیا قرار ندارند اما با این حال دانشگاه هایی مانند دانشگاه کاتولیکا، دانشگاه لیسبون، دانشگاه پورتو، دانشگاه کویمبرا، دانشگاه آویرا هستند که جزو برترین دانشگاه های این کشور به حساب می آیند و گزینه مناسبی برای تحصیل در پرتغال بشمار می ایند. ما در این راستا اطلاعاتی در خصوص برخی از برترین دانشگاه ها در کشور پرتغال را جمع آوری نموده ایم که به صورت مجزا هر کدام را توضیح خواهیم داد.

دانشگاه کاتولیکا پرتغال (Catholic University of Portugal)

دانشگاه کاتولیکا پرتغال (Catholic University of Portugal) یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال به حساب می آید که در سال 1967 در شهر لیسبون و با تمرکز به آموزش فلسفه تاسیس شد. این دانشگاه در تمامی مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا از سراسر دنیا به دو زبان پرتغالی و انگلیسی دانشجو می پذیرد که عمدتاً دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک زبان انگلیسی مطابق با مقطع تحصیلی خود باید حداقل آیلتس 6 را ارائه نمایند. علاوه بر این دانشجویان باید سوابق تحصیلی خود را نیز به دانشگاه ارائه نمایند و بتوانند شهریه ای که برای رشته تحصیلی آنها در نظر گرفته شده را بپردازند. شهریه تقریبی در این دانشگاه به صورت میانگین حدود 6.000 الی 7.000 یورو در سال می باشد که البته دانشجویان برتر با دریافت بورسیه های تحصیلی در پرتغال می توانند هزینه های خود را کاهش دهند. توجه داشته باشید که این دانشگاه بیشتر با تمرکز بر علوم انسانی بنا نهاده شده است و رشته های مهندسی در آن ارائه نمی شود اما شامل 18 دانشکده می باشد که برخی از آنها عبارتند از:

 

 

 • دانشکده اقتصاد و تجارت
 • دانشکده بیوتکنولوژی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده هنر
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده علوم بهداشتی

دانشگاه جدید لیسبون (Universidade Nova de Lisboa)

یکی دیگر از دانشگاه های پرتغال که می توانیم از آن به عنوان یکی از برترین دانشگاه های این کشور نام ببریم دانشگاه جدید لیسبون (Universidade Nova de Lisboa) است که اختصاراً آن را UNL و یا Nova نیز می نامند و در سال 1973 در لیسبون تاسیس شده است و همواره جزو 10 دانشگاه برتر پرتغال می باشد. این دانشگاه نیز در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی دانشجو می پذیرد و حدود 20.000 دانشجو در مقاطع و رشته های مختلف در آن مشغول به تحصیل می باشند. رشته های این دانشگاه در 8 دانشکده حقوق، پزشکی، علوم انسانی، اقتصاد و … ارائه می شوند و دانشجویان برای تحصیل در آن باید بتوانند هزینه های تحصیل در پرتغال را پرداخت نمایند که این هزینه ها بسته به مقطع تحصیلی و رشته می تواند متفاوت باشد و میانگین شهریه در این دانشگاه حدود 2.500 یورو در سال است که برخی از رشته های آن تا حدود 7.000 یورو در سال نیز می باشد. البته علاوه بر شهریه متقاضی باید یک سری مدارک دیگر برای تحصیل در این دانشگاه ارائه نماید که از مهم ترین این موارد می توانیم به آن اشاره داشته باشیم.

 • تکمیل فرم پذیرش دانشگاه
 • ارائه مدارک هویتی معتبر
 • ارائه سوابق تحصیلی مقاطع قبلی به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان انگلیسی متناسب با مقطع تحصیلی
 • توصیه نامه از اساتید قبلی
 • انگیزه نامه برای تحصیل
 • رزومه

دانشگاه پورتو پرتغال (University of Porto)

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های این کشور دانشگاه پورتو پرتغال (University of Porto) است که یک دانشگاه دولتی بوده و در سال 1911 تاسیس شده است و هر ساله پذیرای بیش از 32.000 دانشجو از اقصی نقاط دنیا می باشد. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه گزینه های متعددی است را پیش روی خود دارند زیرا با ارائه بیش از 300 رشته تحصیلی در تمام مقاطع لیسانس تا دکترا، به طیف گسترده ای از سلیقه ها پاسخ مثبت می دهد. شهریه عمده رشته های تحصیلی در این دانشگاه کمتر از 5.000 یورو در سال است و این دانشگاه برای کمک به دانشجویان مستعد بورسیه های متعددی را نیز در نظر گرفته است که این هزینه را به حداقل رسانده و تحصیل را برای دانشجو راحت تر کند. دانشجویان برای دریافت پذیرش باید مدرک زبان مناسب برای مقطع تحصیلی مورد نظر خود را داشته باشند و سایر مدارک خود را به دانشگاه ارائه نمایند و یا حتی برای ورود به برخی رشته ها باید در آزمون ها و مصاحبه های رشته مورد نظر شرکت کنند و برخی از مهم ترین مدارک برای دریافت پذیرش در این دانشگاه به صورت زیر می باشد.

 • مدرک زبان انگلیسی متناسب با مقطع تحصیلی
 • سوابق تحصیلی دانشجو به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه مناسب برای تحصیل در رشته مد نظر
 • توصیه نامه از 1 یا 2 استاد بسته به رشته تحصیلی
 • ارسال درخواست آنلاین فرم پذیرش
 • ارسال رزومه کامل شغلی
 • ارسال مدارک هویتی و عکس
 • پرداخت اپلیکیشن فی و شهریه دانشگاه

دانشگاه لیسبون پرتغال (University of Lisbon)

 

دانشگاه لیسبون پرتغال (University of Lisbon) در سال 1911 در پایتخت این کشور بنا نهاده شد و با 111 سال قدمت یکی از قدیمی ترین و بهترین دانشگاه های پرتغال به حساب می آید. این دانشگاه در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی دانشجو می پذیرد و دروس خود را به دو زبان انگلیسی و پرتغالی به متقاضیان ارائه می کند. دانشجویان بین المللی جهت اخذ ویزای تحصیلی پرتغال، معمولاً حداقل باید مدرک زبان آیلتس 6 یا سایر مدارک زبان معادل آن را برای دوره لیسانس و مدارک زبان 6.5 و 7 را برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا ارائه نمایند. علاوه بر این دانشجویان باید سوابق تحصیلی و سایر مدارک اعم از انگیزه نامه و توصیه نامه را برای دانشگاه ارسال نمایند تا بتوانند پذیرش دریافت کنند. البته دانشجویان دکترا باید بتوانند از اساتید این دانشگاه تایید گرفته و سوپروایزر پیدا کنند تا بتوانند در مقطع دکترا تحصیل کنند.

هزینه های تحصیل در این دانشگاه نسبتاً ارزان است و عمده رشته های تحصیلی با حدود 3.500 یورو در سال ارائه می شوند و نهایت شهریه در برخی رشته ها حدود 7.000 یورو در سال است. البته این مبلغ تنها برای رشته های تحصیلی حوزه پزشکی و دندانپزشکی سالانه حدود 12.500 یورو خواهد بود و شهریه و تعداد ترم های برخی از رشته های پرتقاضا را در جدول زیر مشاهده می نمایید.

رشته تحصیلی مقطع تحصیلی تعداد ترم شهریه سالیانه
فلسفه لیسانس 6 3.500 یورو
معماری لیسانس 10 7.000 یورو
مهندسی IT لیسانس 6 7.000 یورو
حقوق لیسانس 8 3.000 یورو
علوم دارویی لیسانس 10 7.000 یورو
علوم تغذیه لیسانس 8 10.000 یورو
دندانپزشکی لیسانس 10 12.500 یورو
دامپزشکی لیسانس 11 12.500 یورو
گرافیک فوق لیسانس 4 3.500 یورو
نقاشی فوق لیسانس 4 4.000 یورو
شیمی فوق لیسانس 4 7.000 یورو
تاریخ فوق لیسانس 4 1.200 یورو
مدیریت ورزشی فوق لیسانس 4 2.240 یورو
حسابداری فوق لیسانس 3 5.650 یورو
بازاریابی فوق لیسانس 4 6.000 یورو
بیوشیمی دکتری 8 2.750 یورو
حقوق دکتری 8 3.200 یورو
مهندسی عمران دکتری 8 2.750 یورو

دانشگاه کویمبرا پرتغال (University of Coimbra)

دانشگاه کویمبرا پرتغال (University of Coimbra) از دیگر دانشگاه های پرتغال است که در بین برترین دانشگاه های این کشور قرار دارد. این دانشگاه که یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است در سال 1290 میلادی در شهر لیسبون به دستور پادشاه وقت تاسیس شد و زمینه کاری خود را با هنر، حقوق و قانون آغاز کرد و در سال 1537 به شهر کویمبرا منتقل شده و تاکنون برقرار است. این دانشگاه امکانات رفاهی کاملی از جمله خوابگاه، سالن های ورزشی، کتابخانه، کافه تریا، سالن غذاخوری و … را برای بیش از 25.000 دانشجوی خود فراهم آورده تا دانشجویان در محیط مناسبی آموزش دیده و زندگی کنند. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه باید مدارک زبان انگلیسی و سوابق تحصیلی خود را آماده نموده و به منظور پذیرش برای دانشگاه ارسال می کنند. دانشجویان برای تحصیل در 338 کورس تحصیلی که در مقاطع مختلف برای آنها فراهم شده است باید سالانه حدود 7.000 الی 8.000 یورو شهریه پرداخت نمایند. زمینه های تحصیلی مختلف در دانشکده های این دانشگاه آموزش داده می شوند که مهم ترین دانشکده های این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده هنر
 • دانشکده روان شناسی و علوم تربیتی

دانشگاه آویرو پرتغال (Universidade de Aveiro)

 

یکی از دانشگاه های پرتغال که قدمتی در حدود 50 سال دارد و دانشگاه آویرو پرتغال (Universidade de Aveiro) می باشد که در سال 1973 در شهر آویرو و با تمرکز بر ایجاد مدارک در زمینه های نوآورانه تاسیس شد. این دانشگاه اکنون از 16 گروه آموزشی از جمله مهندسی عمران، زیست شناسی، روان شناسی، پزشکی، هنر و ارتباطات، شیمی، ریاضیات، فیزیک، علوم اجتماعی و سیاسی، مهندسی مکانیک، الکترونیک، اقتصاد و … تشکیل شده است که در قالب 4 دانشکده به دانشجویان ارائه می گردد. دانشجویان برای ورود باید نمرات سال های گذشته تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه کنند و یا حتی در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند. دانشجویان برای تحصیل به زبان انگلیسی باید حداقل مدرک زبان انگلیسی IELTS 6 و یا معادل آن را ارائه نمایند.

این دانشگاه در 2 ترم سپتامبر و ژانویه پذیرای دانشجویان واجد شرایط می باشد و هزینه های تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به صورت زیر می باشد.

مقطع تحصیلی حدود شهریه سالیانه
لیسانس 4.000 الی 5.500 یورو
فوق لیسانس 3.000 الی 5.500 یورو
دکترا 2.000 الی 2.750 یورو

تاریخ های مهم و ددلاین دانشگاه های پرتغال

یکی از نکات مهم دیگری که برای دانشجویان متقاضی تحصیل و اقامت در پرتغال از اهمیت بالایی برخوردار است، بررسی تاریخ های مهم و ددلاین دانشگاه های پرتغال می باشد. به طور معمول ددلاین دانشگاه های پرتغال می تواند با هم متفاوت باشد و در دوره های مختلف زمانی مبادرت به پذیرش مدارک دانشجویان نموده و آنها را بپذیرند اما به ظور کلی می توان گفت با توجه به اینکه دوره ها در ترم های پاییز یا بهار انجام می شوند، 3 دوره برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته شده است و دانشجویان در این مدت باید تمام مدارک خود را ارسال کنند. چنانچه دانشجو ددلاین را از دست دهد، عملاً آن ترم تحصیلی را از دست خواهد داد و باید برای ترم بعدی اقدام داشته باشد. دوره های ددلاین دانشگاه ها را می توانیم به صورت زیر نشان دهیم که معمولاً روزهای شروع و پایان آن را باید در سایت دانشگاه ها بررسی نمایید.

 • دوره اول: آپریل – می (April-May)
 • دوره دوم: ژوئن – ژوئیه (June-July)
 • دوره سوم: آگوست – سپتامبر (August-September)

شهریه دانشگاه های پرتغال چقدر است؟

یکی از سوالات مهم برای تصمیم گیری در خصوص تحصیل در پرتغال این است که شهریه دانشگاه های پرتغال چقدر است؟ البته همانطور که می دانید این سوال شامل ابعادی مختلف می شود که از جمله مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای شهریه دانشگاه می توان به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، تعداد واحدهای تحصیلی، کیفیت و خدمات دانشگاه، زبان تحصیل، ملیت دانشجو و … اشاره داشته باشیم که هر کدام می تواند تاثیر مهمی در شهریه سالانه دانشجویان داشته باشند. تحصیل در پرتغال برای شهروندان این کشور به زبان پرتغالی رایگان است اما دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ ویزای پرتغال برای تحصیلی در دانشگاههای پرتغال باید شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه در دانشگاه ها نوسان زیادی دارد اما می توان گفت عمده رشته ها در مقاطع تحصیلی محدوده ای را شامل می شوند که در جدول زیر حداقل و حداکثر هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه ها را ذکر نموده ایم.

مقطع تحصیلی حداقل شهریه سالیانه حداکثر شهریه سالیانه
لیسانس 1.250 یورو 7.000 یورو
فوق لیسانس 1.250 یورو 7.000 یورو
دکترا 2.500 یورو 4.000 یورو

 

سایت دانشگاه های پرتغال چیست؟

یکی از مهم ترن و اصلی ترین منابعی که دانشجویان برای دریافت پذیرش به آن رجوع کرده و به اطلاعات آن استناد کنند، سایت رسمی دانشگاه است که با بررسی کامل آن متقاضی با تمام جوانب تحصیل در دانشگاه آشنا خواهد شد و در این خصوص شاید بپرسید سایت دانشگاه های پرتغال چیست؟ ما در جدول زیر سایت برخی از بهترین دانشگاههای پرتغال را تهیه نمودیم که شما می توانید به آن مراجعه نمایید و در آن موضوعاتی همچون مقاطع تحصیلی، رشته های تحصیلی، اطلاعات موقعیت مکانی، تاریخچه دانشگاه، امکانات رفاهی و ورزشی، شهریه، رویدادها، فارغ التحصیلان، اساتید و … که متقاضی مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل با اطلاعات کامل بتواند از دانشگاه شناخت داشته و بهترین گزینه را برای تحصیل و زندگی انتخاب نماید.

دانشگاه سایت
Catholic University of Portugal www.ucp.pt
University of Porto www.up.pt
University of Lisbon www.ulisboa.pt
Universidade Nova de Lisboa www.unl.pt
University of Coimbra www.uc.pt
ISCTE – University Institute of Lisbon iscte-iul.pt
Universidade de Aveiro www.ua.pt
University of Beira Interior www.ubi.pt
University of Minho www.uminho.pt

دانشگاه های پرتغال مورد تایید وزارت علوم

برخی از دانشجویانی که برای تحصیل در پرتغال اقدام می کنند تمایل دارند تا پس از دریافت مدرک دانشگاهی خود به ایران برگشته و از مدرک خود استفاده نمایند و از این رو متقاضی باید بررسی کند که دانشگاه های پرتغال مورد تایید وزارت علوم هستند یا خیر. این موضوع برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی اهمیت بالایی دارد چون اگر متقاضی مدرک پزشکی را در دانشگاههای پرتغال مورد تایید وزارت علوم دریافت نکند امکان استفاده از آن را در ایران نخواهد داشت و حتما باید مدرک تحصیلی خود را معادلسازی نموده و بتواند مشغول به کار شود. از این رو برخی از دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم هستند را می توانید از سایت این وزارت جستجو نمایید و مدرک این دانشگاه ها بدون معادلسازی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و در حال حاضر دانشگاه های زیر مورد تایید می باشند.

گروه دانشگاه های ممتاز

 • University of Porto
 • New University Lisbon
 • University of Coimbra

گروه دانشگاه های خوب

 • Universidad Catolica Portuguesa, lisboa
 • University of Lisbon
 • Universidade de Minho
 • Technical University of Lisbon

گروه دانشگاه های متوسط

 • University of Beira Interior
 • University of Aveiro
 • University of the Algarve

گروه دانشگاه های ضعیف

 • Instituto Superior de Contabilidade e Administraḉão – ISCA
 • Instituto Superior de Engenharia do Porto – ISEP
 • Escola Superior de Tecnologia e Gestão de Felgueiras – ESTGF
ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
m.amareh
منى اماره فارغ التحصیل رشته مترجمى زبان انگليسى مى باشد. با توجه به علاقمندى در زمينه قوانين مهاجرتى و همچنين نويسندگى ، ايشان در حال حاضر در موسسه Canadamie در حوزه نوشتن مقالات و توليد محتوا سايت مشغول به كار هستند.
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport