جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سرمایه گذاری در ترکیه 2023✔️ حداقل سرمایه برای اخذ تابعیت

سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه برای ایرانیان با فرصت خرید ملک و گرفتن پاسپورت شهرت یافته اما راه های دیگری برای ورود سرمایه به این کشور نیز وجود دارد که شامل روش های سرمایه گذاری با ثبت شرکت، خرید ارواق قرضه می باشد و در این نوشتار بررسی خواهد شد. سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ اقامت با مبلغ 400 هزار دلار از روش های خرید ملک، خرید ارواق قرضه دولتی، سهام، سپرده بانکی در دسترس هستند که اغلب پس از 3 سال منتج به اقامت دائم می گردند.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

روش های سرمایه گذاری در ترکیه متنوع و با میزان سرمایه گذاری مختلفی هستند که در لیست ذیل معرفی شدند.

 • خرید ملک
 • خرید ارواق قرضه
 • خرید سهام
 • ثبت شرکت
 • سپرده بانکی

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه امکان پذیر است. اهم موارد سرمایه گذاری در ترکیه که منجر به اخذ اقامت می گردد در ادامه با ذکر جزئیات عنوان می شود. جهت اخذ اقامت و تابعیت ترکیه می توانید برای خود به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام نمایید. متقاضی اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید در یکی از زمینه های مورد تأیید دولت ترکیه با حداقل مبالغی که تعیین شده است اقدام نماید. پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری عموماً بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامید که از سپتامبر سال 2018 این پروسه تا 2 ماه هم کاهش پیدا کرده است. متقاضی ابتدا اقامت موقت 1 ساله دریافت می نماید که قابل تمدید می باشد. جدول زیر راه های سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت را بیان می کند.

راه سرمایه گذاری سرمایه مورد نیاز نوع اقامت تبدیل به اقامت دائم
در بخش املاک و مستغلات 400.000 دلار اقامت سرمایه گذاری سپری کردن 3 سال متوالی با اقامت سرمایه گذاری
در بخش بانکی و مالی 500.000 سرمایه گذاری سپری کردن 3 سال متوالی
در بخش صنعتی و تولیدی 500.000 سرمایه گذاری سپری کردن 3 سال متوالی

و استخدام 50 نفر ترکیه ای

ثبت شرکت 12.000 گذاری سرمایه پس از 3 سال و استخدام 5 نفرترکیه ای
در بخش گردشگری 500.000 گذاری سرمایه سپری کردن 3 سال متوالی
در بخش انرژی 500.000 سرمایه گذاری سپری کردن 3 سال متوالی
در بخش فناوری و ارتباطات 500.000 سرمایه گذاری سپری کردن 3 سال متوالی
در بخش معیشت وتجارت 50.000 سرمایه گذاری سپری کردن 5 سال متوالی
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کار آفرینی دارای شرایط و ضوابطی است که اگر مطابق با اصول آن اقدام گردد می تواند منجر به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کشور ترکیه گردد. بر اساس ماده 12 قانون شماره 5901 که در تاریخ 28 ژوئن 2016 اعلام شد و ماده 31 قانون 6458، با سرمایه گذاری در ترکیه در محدوده و مبالغ تعیین شده توسط دولت ترکیه، افراد می توانند موفق به اخذ اقامت گردند. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی در ترکیه زمانی منجر به اخذ اقامت ترکیه می گردد که شامل یک طرح تجاری قوی بوده و مورد تأیید وزارت صنایع و تکنولوژی قرار گیرد. سرمایه اولیه شرکت در ابتدا حداقل باید 10.000 لیر ترکیه یا معادل 2.600 دلار آمریکا باشد، و وزارت کار و امور اجتماعی تأیید نماید که برای حداقل 50 نفر از شهروندان کشور ترکیه اشتغال زایی نماید. ثبت شرکت در ترکیه و کارآفرینی چنان چه گفته شد به آسانی امکان پذیر نمی باشد و افرادی که یک طرح تجاری قوی و پشتوانه مالی خوب داشته باشند، موفق می شوند.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت

 • حداقل یک سهامدار ترکیه‌ای باید برای شرکت تعیین شود.
 • حداقل سرمایه شرکت 100،000 لیر ترکیه است.
 • حداقل 5 نفر از کارمندان شرکت ترکیه‌ای باید باشند.
 • شرکت باید در یکی از زمینه‌های مجاز برای فعالیت شرکت‌ها در ترکیه، مانند خدمات، ساخت و ساز، بازرگانی و تولید، فعالیت کند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات نیز امکان پذیر می باشد که با توجه به قوانین تغییر یافته در سپتامبر سال 2018، آسان تر نیز شده است. تا قبل از تغییر قوانین ترکیه در سال 2018 حداقل سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات 1.000.000 دلار آمریکا بود، اما در حال حاضر جهت حمایت و استقبال از سرمایه گذاری خارجی این مبلغ به 400.000 هزار دلار آمریکا برای اخذ تابعیت کاهش پیدا کرده است. یکی از شروط اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه در ملک این است که اجازه فروش آن را تا 3 سال ندارید.

 • انتخاب ملک مناسب: باید قیمت ملک را با توجه به بازار ملک در منطقه مورد نظر بررسی کنید. پرداخت قیمت ملک باید از طریق تبدیل ارز به لیر ترکیه انجام شود.
 • بررسی قیمت ملک
 • ملک باید در یکی از شهرهای ترکیه باشد
 • تهیه مستندات مربوط به خرید ملک: مانند پاسپورت یا هویت شناسایی خود، مستندات مالی و مستندات مربوط به خرید ملک
 • پرداخت مالیات خرید ملک: در صورتی که ملک خریداری شده تا 3 سال آینده فروخته نشود، مالیاتی برای آن پرداخت نمی‌شود.
 • بهره‌مندی از مزایای مالیاتی و تسهیلات مربوط به اقامت موقت یا دائم در ترکیه.

همچنین شما با خرید ملک در ترکیه به ارزش حداقل 60،000 دلار نیز می توانید اقامت ترکیه را کسب کنید. در این روش اقامت 3 ساله اعطا می شود که از نوع توریستی می باشد؛ بدین معنا که شما اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید در این کشور استخدام شوید و بیمه بپردازید، یا اینکه شرکتی تاسیس کنید و 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار در این کشور به شما اعطا می شود. این اقامت 3 ساله توریستی تا 10 سال قابل تمدید است.

سرمایه گذاری در ترکیه در اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی دارای شرایط و ضوابط عمومی می باشد که اگر رعایت شود می تواند منجر به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت ترکیه گردد.

 • سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی: با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن که توسط وزارت خزانه داری و امور مالی کشور ترکیه تأیید گردد، امکان پذیر می باشد. در این روش اوراق قرضه دولتی را حداقل تا 3 سال نمی توان به فروش رساند.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام صندوق سرمایه گذاری: با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن که توسط هیئت مدیره بازار سرمایه ترکیه مورد تأیید قرار گیرد با این شرط که حداقل 3 سال اجازه فروش ندارد.
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده های بانکی مستقر در یکی از بانک های ترکیه: با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن، با این شرط که 3 سال حق برداشت ندارد و مورد تأیید اداره تنظیم بانکداری و بانک مرکزی ترکیه قرار گیرد امکان پذیر می باشد.

عموم قوانین سرمایه گذاری در ترکیه به موجب مقررات جدید منتشر شده در روزنامه رسمی در تاریخ 18 سپتامبر 2018 می باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

افرادی که قصد خرید سهام در ترکیه را به منظور سرمایه گذاری در ترکیه دارند، باید این کار را با حداقل سرمایه 500.000 دلار انجام دهند و این اتفاق میبایست به تایید و موافقت هیئت مدیره بازار سرمایه ترکیه برسد. این تاییدیه زمانی صورت می پذیرد که افراد شرط نداشتن اجازه فروش سهام به مدت سه سال را قبول کنند. سرمایه گذاری از طریق خرید سهام، شرایط ویژه و مختص به خود را دارد که افراد برای وارد شدن به این حوزه، باید آگاهی کامل را در رابطه با آن کسب نمایند. از آنجایی که خرید سهام در ترکیه با حساسیت های دولت این کشور همراه است، متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه از این روش را دارند باید این محدودیت و حساسیت ها را دانسته و با علم به آن، اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری کنند.

خرید بیزنس در ترکیه

خرید یک بیزنس و یا کسب و کار در ترکیه می تواند تضمین کننده آینده مالی درخشان برای سرمایه گذاران باشد. به شرطی که افراد به سراغ یک بیزنس پرسود، معتبر و دارای درآمد بروند که رسیدن به این اتفاق تاحدودی سخت و پیچیده می باشد. دویرکردن یا خرید بیزنس در ترکیه به معنای این می باشد که فرد متقاضی سرمایه گذاری، کسب و کاری را خریداری نماید که قبلا دارای رزومه قوی و سابقه فعالیت موفق در کشور ترکیه باشد. بعد از خرید بیزنس در ترکیه است که همه حساب های بانکی، امکانات، قرارداد و حتی مشتریان آن شرکت نیز به صاحب جدیدش، واگذار می گردد. بسیار مهم است که در زمان خرید بیزنس، ارزش گذاری دقیقی روی کسب و کار مورد نظر برای خرید، صورت پذیرد. توجه به دلیل فروش کسب و کار نیز مهم است چرا که اگر کسب و کاری دارای سود قابل قبول باشد، در شرایط عادی کسی حاضر به فروش آن نمی باشد، پس تحقیق در این باره قبل از خرید بیزنس، امری مهم و غیرقابل اجتناب است.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه همان است که با آگاهی و تخصص کامل صورت پذیرد. شرایط و ویژگی های هر فرد و تخصص وی است که بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری را مشخص می کند. اما به طور کلی با توجه به آمار سوددهی، می توان گفت که دو صنعت بهترین فرصت برای سرمایه گذاری ترکیه می باشد که یکی از آنها مربوط به صنعت پوشاک و دیگری املاک و مستغلات می باشد. البته بی گدار به آب زدن در این بخش هم می تواند زیان آور باشد و هرچند که این دو حوزه در لیست بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری ها در ترکیه قرار گرفته اند اما افراد زمانی با موفقیت پیش می روند که با علم و تجربه کافی در مسیر آن قدم بگذارند.

فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه

بسیاری از سرمایه داران ایرانی، کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می نمایند. چرا که این کشور دارای فرصت های قابل قبولی برای پیشرفت افراد می باشد. براساس تجربه و آماری که از سرمایه گذاری در این کشور به وجود آمده از سال 2011 تا 2017، 3000 درصد بوده که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. و در لیست سودآورترین کارها در کشور ترکیه، سرمایه گذاری قرار گرفته است. فرصت های سرمایه گذاری در کشور ترکیه متنوع بوده و متقاضیان با توجه به شرایط و وضعیت خود می توانند از طریق یکی از این فرصت های مهیا شده به سود قابل توجهی دست یابند. این فرصت ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری از طریق اوراق بهادار
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری از طریق خرید املاک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در صنف پوشاک

بخش تکنولوژی و فناوری اطلاعات

سیاست های کشور ترکیه به سمت رشد دادن حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات پیش رفته است. از همین رو فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش باز شده و متقاضیان با سرمایه گذاری در بخش های توسعه نرم افزار، فناوری نانو و الکترونیک، به سود قابل قبولی همراه با پیشرفت مضاعف خواهند رسید. بهترین بخش برای سرمایه گذاری در این حوزه، دانشگاه های ترکیه می باشد که راه را برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی باز گذاشته است.

خرید ملک و ساختمان سازی

بازار ساخت و ساز در کشور ترکیه از رونق و تب و تاب بسیار بالایی برخوردار است و می توان یکی از سودآورترین فرصت سرمایه گذاری را متعلق به این بخش دانست. حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه خرید ملک و ساختمان سازی، 400 هزار دلار می باشد تا قادر به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور ترکیه با بهترین رشد قیمت سالانه املاک و مستغلات شوند.

بازار فروش پوشاک ونساجی

ترکیه لقب استراتژیک را به این صنعت داده است و حمایت ویژه ای را برای پیشرفت روز افزون حوزه فروش پوشاک و نساجی قرار داده تا به شهرت جهانی برسد. صادرات حال حاضر این صنعت به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده است که براساس پیش بینی ها این عدد تا ده سال آینده به 100 میلیارد دلار خواهد رسید که همه اینها خبر از یک فرصت سودآور برای سرمایه گذاری می دهد.

انرژی و منابع طبیعی

تمام فعالیت های اقتصادی با انرژی و منابع طبیعی معنا پیدا می کند و به همین دلیل است که کشور ترکیه سرمایه 130 میلیارد دلاری را به این حوزه اختصاص داده است. این کشور با قرار گرفتن در رده دهم استفاده از انرژی های تجدید پذیر، گام بلندی را در این زمینه برداشته است. سرمایه گذاری در زمینه انرژی هایی از قبیل: هیدرولیک، باد و خورشید می تواند با موفقیت همراه باشد.

خرید اوراق قرضه و سهام

برای بهره مندی از سود سرمایه گذاری در این فرصت، مراجعه به وبسایت رسمی SPK و افتتاح حساب ضروری است اما باید توجه داشته باشید که حسابی مورد قبول می باشد که در بانک های با مجوز SPK باز شده باشد. بهتر است که افراد با آگاهی دقیقی از نحوه خرید سهام، نرخ کمیسون ها، کارمزد معامله و… به دست آورند.

ایجاد کار و ثبت شرکت

بهره مندی از شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت ترکیه با داشتن حداقل سرمایه 13230 دلار، قابل اجرا است البته در کنار این مبلغ، هزینه های دیگری برای موفقیت در سرمایه گذاری با روش ثبت شرکت همراه با تکمیل مدارک مورد نیاز لازم می باشد. این مدارک شامل:

 • پاسپورت با اعتبار 6 ماهه
 • دو قطعه عکس
 • اساسنامه شرکت
 • مشخص نمودن درصد سهام هر سهام دار
 • تعیین مدیر

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت یکی از راه های اخذ اقامت می باشد، اگر شما چندین سال در ترکیه سکونت داشته باشید می توانید با رعایت شرایطی درخواست تابعیت یا پاسپورت ترکیه را داشته باشید. با توجه به اینکه کشور ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد می توانید ملیت اصلی خود را حفظ کنید. با سرمایه گذاری می توانید ابتدا اقامت ترکیه را کسب نمایید و برای اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه باید دارای الزامات و شرایطی رعایت شود که در ادامه بیان شده است:

 • حداقل سن 18 سال به بالا
 • لزوم حداقل 5 سال زندگی در ترکیه
 • حداقل حضور سالیانه: 6 ماه (در صورت ازدواج با فرد ترکی: 3 ماه)
 • اقامت از طریق تولد با رعایت شروط خاص
 • سلامت جسمی و روحی
 • عدم سوء سابقه
 • تسلط بر زبان ترکی در حد مکالمات روزانه

شانس اخذ شهروندی به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت اگر شخص بتواند نشان دهد که برای فرهنگ و جامعه ترکیه اهمیت قائل بوده و سودمند است، مانند سرمایه گذاری در ترکیه که دارای منافع اقتصادی برای جامعه ترکیه باشد یا کار در یک شرکت ترکی و پرداخت مالیات، یا یک ورزشکار حرفه ای یا استاد دانشگاه باشید.

برای درخواست شهروندی ترکیه، باید اسناد زیر را به اداره دولتی محلی (معمولاً شهرداری) ارائه داد.

 • پاسپورت معتبر
 • 4 عکس در قطع عکس گذرنامه
 • اسناد اثبات روابط خانوادگی با همسر و فرزندان (در صورت لزوم)
 • گواهی اثبات سلامت ذهنی و جسمی خوب

همچنین جهت اثبات توانایی صحبت به زبان ترکی، می توانید با یک مقام دولتی در ترکیه مصاحبه انجام دهید، این مصاحبه ها شفاهی هستند. پس از تکمیل فرم ها و پرونده های لازم و پرداخت هزینه درخواست، اسناد و درخواست شما برای بازبینی به وزارت کشور ارسال می شود.کنسولگری ترکیه نتیجه را از طریق ایمیل به شما اطلاع خواهد داد. عموماً کشور ترکیه دارای قوانین انعطاف پذیری می باشد و اگر انطباق و سازگاری نسبی با سیاست های جامعه ترکیه داشته باشید، به صورتی که مشابه یک ورزشکار یا استاد دارای تأثیر مثبت باشید، ممکن است روند رسیدگی به پرونده و دریافت پاسپورت تسریع گردد.

بررسی میزان حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه در مبحث سرمایه گذاری می تواند مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک باشد. خرید ملک در ترکیه میتواند شامل شرایط و مواردی خاص باشد. در موارد دیگری که برای اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد روش خرید سهام است. در روش خرید سهام در این کشور حداقل سرمایه گذاری در ترکیه مبلغ 500 هزار دلار آمریکا بوده که باید با این مبلغ سهام خریداری نمایید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

اقامت سرمایه گذاری ترکیه دارای مزایا و معایبی می باشد که آگاهی و توجه به آنها می تواند بسیار تعیین کننده در انتخاب این کشور برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت باشد. عموم مزایای سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت آن به قرار ذیل می باشد:

 • پاسپورت ترکیه نسبتاً پاسپورت معتبری بوده و دارای رتبه 30 می باشد.
 • امکان دریافت پاسپورت برای خود و خانواده در بازه زمانی 3 تا 6 ماهه
 • بهره مندی از نظام تحصیلات رایگان ترکیه
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و هم چنین 26 کشور از کشورهای حوزه شینگن
 • پاسپورت ترکیه 10 سال اعتبار دارد و می توان تا پایان عمر آن را تمدید کرد
 • تمام اعضای خانواده می توانند خدمات درمانی رایگان را دریافت کنند
 • خدمت سربازی برای آقایانی که با این روش پاسپورت ترکیه را دریافت کرده اند، اجباری نیست
 • اجباری نبودن حضور در ترکیه و به عبارتی نداشتن شرط حضور
 • امکان کسب سود از طریق سرمایه گذاری به دلیل رشد اقتصادی در این کشور
 • کمتر بودن میزان مالیات سرمایه گذاران در ترکیه به نسبت دیگر کشورها که یکی از روش های دولت برای جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران خارجی است

مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه

در مسیر سرمایه گذاری در ترکیه مشکلاتی نیز ممکن است گریبانگیر متقاضیان شود که نباید از این موضوع چشم پوشی کرد. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه پرداخته ایم که پیشنهاد می دهیم این مطالب را با دقت مطالعه فرمایید:

استانداردهای سرمایه گذاری

براساس آمار منتشر شده؛ استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور را در وضعیت مطلوب و راضی کننده ای قرار نداده اند. این استاندارد براساس معیارهای جهانی طبقه بندی شده است. هرچند که کشور ترکیه تلاش های بسیاری برای برقرای نظم و امنیت و کنترل فساد کرده است اما نمی توان وجود باندهای قدرت، فساد و رانت را در این کشور نادیده گرفت. یکی دیگر از مشکلات مربوط به خطر مصادره اموال و سلب مالکیت در ترکیه می باشد که متقاضیان را تهدید می کند. به کارگیری استانداردهای جهانی توسط کشور ترکیه به کندی پیش می رود که همین موضوع نیز می تواند مشکلاتی را در زمان سرمایه گذاری ترکیه به وجود آورد.

ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
m.amareh
منى اماره فارغ التحصیل رشته مترجمى زبان انگليسى مى باشد. با توجه به علاقمندى در زمينه قوانين مهاجرتى و همچنين نويسندگى ، ايشان در حال حاضر در موسسه Canadamie در حوزه نوشتن مقالات و توليد محتوا سايت مشغول به كار هستند.
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport