جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تحصیل در سوئد ✔️ شرایط مهاجرت تحصیلی + مزایا 2024

شرایط تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد یک تجربه منحصر به فرد و غنی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. شرایط تحصیل در سوئد با استانداردهای علمی بالا، تعهد به نوآوری و محیطی دلپذیر مشخص می شود. در اینجا به معرفی شرایط تحصیل در سوئد می پردازیم: شرط معدل 3.5 از مقیاس 4 مهارت زبان کاشناسی: آیلتس 6 کارشناسی ارشد: آیلتس 6.5 دکتری: آیلتس 6.5 و یا 7 تمکن مالی 80000 کرون برای یک سال تحصیلی بیمه دانشجویی متوسط شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد حدود 11800 یورو در سال است. این در حای است که تحصیل دکترا در سوئد برای همه دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی رایگان است. علاوه بر هزینه تحصیل، باید هزینه زندگی در سوئد را نیز در نظر بگیرید. میانگین هزینه زندگی ماهانه برای یک دانشجو تقریباً حدود 848 یورو در ماه است. تحصیل در سوئد، اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل و شرایط و هزینه تحصیل در سوئد و تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. به چه صورت می توان برای تحصیل در سوئد اقدام کرد؟ شرایط تحصیل در کشور سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی چگونه است؟ آیا از طریق تحصیل در این کشور می توان به اقامت سوئد دست پیدا کرد؟ شرایط کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در کشور سوئد به چه صورت می باشد؟ نظام آموزشی قوی و برخورداری از دانشگاه های معتبر در این کشور سبب جلب توجه دانشجویان بسیاری در اقصی نقاط دنیا شده است.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

سیستم آموزشی کشور سوئد

 • سیستم آموزشی غیرمتمرکز: سوئد دارای یک سیستم آموزشی غیرمتمرکز است که بر اساس اهداف و نتایج یادگیری تعریف شده در سطح مرکزی هدایت می شود. دولت چارچوبی کلی را برای آموزش در همه سطوح تعیین می کند، در حالی که هر منطقه مسئول سازماندهی آموزش و پرورش در حوزه قضایی خود است.
 • آموزش جامع: سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر تحصیل اجباری نه ساله از سنین بین شش تا پانزده یا شانزده سالگی است.
 • آموزش رایگان: تمامی تحصیلات در سوئد، از کلاس پیش دبستانی تا آموزش عالی، رایگان است.
 • آموزش زبان: زبان سوئدی زبان اصلی آموزش است. زبان انگلیسی به عنوان یک درس اجباری سوم دبستان تدریس می شود و بسیاری از سوئدی ها به زبان انگلیسی مسلط هستند.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های سوئیس

تحصیل در مدارس و دبیرستان های سوئد شامل ۴ دسته می باشد که در زیر به ذکر توضیحات مختصری پیرامون آن ها می پردازیم:

 • تحصیل مقطع پیش دبستانی در سوئد:

در کشور سوئد این سطح از سن ۱ سالگی کودک آغاز می شود و ۴ سال ادامه می یابد. در این سطح مهارت های هوشی و ذهنی کودک پرورش داده می شود و آموزش های قابل درک برای کودک از جمله نقاشی، موسیقی، بازی، هنرهای دستی و مهارت هایی از این قبیل ارائه می شود.

 • تحصیل آمادگی در سوئد:

در کشور سوئد، مقطع آمادگی شامل سال قبل از ورود کودک به مدرسه با هدف آشنایی کودک در سن ۶ سالگی با ساختار مدرسه، درس، تحصیل و نظم آموزش می باشد.

 • تحصیل متوسطه اول در سوئد:

در کشور سوئد، مدارس شامل ۶ سال پایه ابتدایی و ۳ سال پایه متوسطه می باشد. هزینه ای بابت این ۹ سال آموزش الزامی در کشور سوئد از دانش آموز دریافت نمی‌شود.

 • تحصیل در مقطع متوسطه دوم در سوئد:

آموزش غیر الزامی در کشور سوئد مربوط به مقاطع متوسطه به بالاتر می باشد که ۳ سال به طول می انجامد. با وجودی که این سطوح آموزشی به صورت رایگان برگزار می‌شوند اما دانش آموزان در انتخاب و یا عدم پیگیری و گذراندن این سطوح تحصیلی مختار هستند.

 

شروع سال تحصیلی در سوئد

اطلاع از زمان شروع سال تحصیلی در سوئد و ددلاین ترم های مختلف، موضوعی است که برای اخذ پذیرش حیاتی است. دانشگاه های سوئد دارای 2 ترم در یک سال تحصیلی هستند و هر ترم حدود 20 هفته به طول می انجامد. سال تحصیلی تقریبا از اواخر اوت و اوایل سپتامبر شروع شده و تا اواسط ژانویه به طول می انجامد. نیم سال بعدی نیز از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه می یابد. اما ددلاین ترم های مختلف تقریبا از 15 مارس تا 15 اوریل برای ترم پاییز و 15 سپتامبر تا 15 اکتبر برای ترم یهار شروع می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که بازه زمانی ذکر شده، یک بازه کلی بوده و تارخ دقیق ددلاین های، توسط هر دانشگاه تعیین می گردد. بعنوان مثال دانشگاه استکهلم 5 محدوده زمانی برای ددلاین 2023 تحصیل در سوئد تدارک دیده است. 2 ددلاین برای پاییز، از 17 اکتبر تا 16 ژانویه و 15 مارس تا 17 اپریل. همچنین یک ددلاین برای تابستان در بازه 17 فوریه تا 15 مارس و در اخر 2 ددلاین برای بهار در تاریخ های 1 ژوئن تا 15 اگوست و 15 سپتامبر تا 17 اکتبر.

 

Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

موسسات آموزش عالی در سوئد

انواع اصلی موسسات آموزش عالی در سوئد عبارتند از:

 • دانشگاه ها (Universitet): دانشگاه ها در سوئد موسسات پژوهشی فشرده ای هستند که طیف وسیعی از رشته ها در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می دهند.
 • کالج ها (Högskola): کالج های دانشگاهی موسساتی هستند که بر علوم کاربردی و آموزش عملی در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد تمرکز دارند. آنها دانش آموزان برای مشاغل خاص آماده می کنند.
 • دانشگاه ها و موسسات تخصصی: می توان به مؤسسه Karolinska (پزشکی و زیست پزشکی) و KTH Royal Institute of Technology (مهندسی و فناوری) اشاره کرد.

این نوع موسسات آموزش عالی در سوئد طیف وسیعی از علایق دانشگاهی و اهداف شغلی را برآورده می کنند و برنامه ها و فرصت های متنوعی را برای دانشجویان ارائه می دهند. انتخاب موسسه و برنامه به آرزوهای علمی و حرفه ای فرد بستگی دارد.

 

شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد

قبل از تصمیم به مهاجرت به سوئد می بایست، نسبت به کسب اطلاع ازشرایط تحصیل کارشناسی در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز، اقدام نمود. این دوره 4 سال به طول می انجامد. شرایط خاصی برای ورود و تحصیل در این مقطع وجود دارد. در حالت کلی شما می بایست در طول اقامت خود دارای ویزا برای تحصیل در سوئد باشید، که این مستلزم اخذ اپلای یکی از دانشگاه ها است. مورد بعدی دارا بودن مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه یا همان دیپلم برای مهاجرت تحصیلی به سوئد است. همچنین شما باید مدرکی ارائه دهید که اثبات کند، شما معادل انگلیسی دوره متوسطه سوئدی را مطالعه کرده اید. این موارد جز موارد کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد است اما موارد اختصاصی دیگری نیز وجود دارند که نسبت به رشته و شاخه مورد نظر ممکن است جز موضوعات مورد نیاز باشد. از انجایی که کشور برنامه های درسی خود را طبق نیازمندی های کشور خود تدوین می کند، امکان دارد موضوع تحصیلی که شما ان را گذرانده اید، مورد تاید سیستم تایید و انطباق مدارک در سوئد نباشد. از این رو اگر موفق به تطبیق نشدید، مجبور به گذراندن ان دوره در سوئد خواهید بود. در شرایطی، شما مجبور به اثبات چندین موضوع درسی خواهید بود، که مجموع این تعداد هرچه بیشتر باشد، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد. برای مثال در حالت هایی که نیاز به ارائه مدرک برای ریاضیات باشد، باید خود مدرک یا معادل ریاضیات متوسطه 5 و 4 را داشته باشید. یا در مواردی نیاز به مطالعه زبان های مدرن که شامل تمام زبان ها به جز سوئدی، انگلیسی، یونانی کلاسیک و لاتین کلاسیک می شوند را دارید که باید معادل سطح 1 تا 7 این درس در دوره متوسطه سوئد باشد. بنابراین می بایست بعد از انتخاب رشته و شاخه مورد نظر نسبت به کسب اطلاع درباره دروس مورد نیاز برای ارائه مدرک اقدام فرمایید.

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

در این جا قصد داریم به شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز آن بپردازیم. شما می بایست یک سری مدارک و شرایط را برای تحصیل در این مقطع فراهم کنید. از جمله این مدارک داشتن دوره مورد نیاز انگلیسی تحصیل در سوئد از سمت متقاضی است. از دیگر مدارک الزامی باید به داشتن مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی از موسسات عالی معتبر بین المللی اشاره داشت. اگر هم سال اخر هستید می توانید ان را مستند کنید. در کنار مدرک تحصیلی می بایست ریز نمرات تمام دروس گذرانده را ارائه دهید. همه این مدارک می بایست توسط نماینده ان دانشگاه یا معادل ان تایید شوند و تاریخ صدور انها بوضوح دیده شود. ارائه مدارک دیگری مانند پایان نامه، توصیه نامه و… نیز وجود دارند، که نسبت به هر دانشگاه الزامی بودن ان می تواند متفاوت باشد. این مدارک به همراه مدارک دیگر در صورتی که به زبانی غیر از سوئدی یا انگلیسی باشد، می بایست توسط یک مترجم رسمی دادگستری، ترجمه و به تایید مقامات قضائی ذیصلاح برسد. در این حالت مدارک باید دارای مهر و تمبر قوه قضائیه کشور باشد. موارد ارسالی توسط متقاضی باید شامل عکس پشت و رو از اسناد اصلی باشد نه کپی. همچنین در نظر داشته باشید که همه مدارک می بایست دارای اطلاعات هماهنگ مانند نام، تاریخ تولد و … بوده یا دارای توضیح قضائی بهمراه ترجمه ان باشد.

بدیهی است که در صورت ارسال مدرک تقلبی نه تنها مراحل پذیرش شما لغو می شود، بلکه تحت تعقیب مراجع قانونی سوئد قرار می گیرید، چرا که این کشور نسبت به احراز اصالت اسناد ارسالی اقدامات لازم ر به عمل خواهد اورد. در اخر باید اشاره کنیم که شرایط هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر می تواند متفاوت باشد، بنابراین شما می بایست قبل از اقدام، شرایط کامل ان را مطالعه و نسبت به ان اقدام فرمایید.

تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری ۴ سال طول می کشدتحصیل دکترا در سوئد برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در کشور سوئد اخذ کرده اند قطعا ساده تر خواهد بود. چنانچه دانشجویی از شرایط بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری استفاده می کند دیگر امکان اشتغال به شغل را همزمان با دوره تحصیل ندارد و در واقع مدرک دکتری نوعی شغل در کشور سوئد به شمار می رود. مسلماً داشتن مدرک زبان با نمرات بالا (آیلتس 7) یکی از شرایط اصلی اخذ پذیرش در دانشگاه های سوئد در مقطع دکتری می باشد. با توجه به اینکه تحصیل در این مقطع در کشور سوئد تقریباً رایگان می باشد، نظر بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این مورد جلب شده است. ارائه پایان نامه در مقطع دکتری در کشور سوئد اجباری و پژوهش محور می باشد. ارائه چندین مقاله و سمینار در طی مقطع دکتری تحصیل در سوئد، الزامی است. این مقاله توسط مشاورین canadamie نگارش شده و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام و غیر قانونی می باشد.

مزایای تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد مزایای زیادی برای دانشجویان بین المللی دارد. در اینجا برخی از مزایای تحصیل در سوئد ذکر شده است:

 • سیستم آموزشی باکیفیت
 • اجباری نبودن دانش زبان سوئدی برای تحصیل و زندگی در این کشور
 • داشتن شهریه های مقرون به صرفه
 • فرصت های کارآموزی
 • فرصت های کاری

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

یکی از پرسش های پر تکرار علاقمندان به تحصیل، تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان است که در این بخش از مقاله به آن خواهیم پرداخت. خوشبختانه این امکان برای متقاضیان تحصیل در سوئد وجود دارد که بدون ارائه مدرک زبان و از طریق اخذ ویزای دوره زبان انگلسی در سوئد، وارد این کشور شده و پس از اخذ مدرک زبان در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند. به این صورت که در صورتی که دانشجو متقاضی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئد اقدام کرده است و دارای مدرک زبان انگلیسی می باشد، اما با سطح مورد نظر دانشگاه فاصله دارد و نیاز به یادگیری بیشتر دارد، می تواند با ارائه مدرک زبان با نمره پایین تر از سطح مورد نظر، جهت تکمیل دانش زبان و رساندن آن به سطح ایده آل، دوره های زبان کوتاه مدت قبل از شروع ترم تحصیلی را اخذ نمایند. زمان این دوره ها بسته به نوع سطح زبان دانشجو می تواند سه تا شش ماه باشد. بنابراین دانشجویانی که سطح زبان انگلیسی مورد نظر را ندارند، می توانند در کنار دوره های تحصیلی در مقطع مورد نظر خود، دوره های زبان را نیز اخذ نمایند.  این دوره ها با توجه به نوع و مدت زمان آن ممکن است بین 6,000 یورو تا 8,000 یورو هزینه داشته باشند.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در سوئد

جهت واجد شرایط بودن برای تحصیلات دانشگاهی در سوئد، باید نشان دهید که مدارک لازم زبان انگلیسی برای رشته یا مقطع مورد نظر را دارا می باشید. از این جهت برای تحصیل در سوئد در رشته های کارشناسی باید دارای مدرک دوره زبانی که اثبات کند معلومات شما در حد سطح 6 زبان انگلیسی دوره متوسطه سوئد است. این مورد جهت تحصیل کارشناسی ارشد نیز در سطوح 5 تا 7 دوره متوسطه مورد نیاز می باشد. شاید برای شما جای سوال باشد که چگونه باید این امر را اثبات کنیم. اگر فرد در طول دوره متوسطه کشور خود، معادل چنین سطحی را گذرانده باشد، می تواند از سمت سیستم اموزشی ان کشور (ایران جز این کشور ها نیست) نسبت به معادلسازی این مدرک اقدام کند، در غیر اینصورت باید با ارائه یک مدرک بین المللی مانند تافل، ایلتس و … موضوع را پیگیری نماید. البته باید نسبت به بررسی مدت اعتبار مدرک دوره زبان خود، اقدام فرمایید. در جدول زیر معادل این مدارک را می توانید ملاحظه فرمایید:

 

مدرک مورد نیاز مدرک معادل
انگلیسی 7 7 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 6.5
30 نوشتار، 100 در مجموع برای تافل
68 برای PTE
انگلیسی 6 6.5 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 5.5
20 نوشتار، 90 در مجموع برای تافل
62 برای PTE

تحصیل رایگان در سوئد با اخذ بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی سوئد کمک هزینه ای است که از سوی دانشگاه ها و مراکز علمی سوئد به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. بورسیه تحصیلی سوئد معمولاً به مقاطع دوره­ های تحصیلی تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) تعلق می‌گیرد. چنانچه متقاضی تحصیل در سوئد به همراه بورسیه تحصیلی هستید، پیش از ارسال درخواست پذیرش دانشگاه، لازم است بررسی کنید که آیا دانشگاه مورد نظر شما شرایط ارائه بورسیه تحصیلی را دارد و یا خیر. امروزه یکی از راه های تأمین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته، اعطای بورسیه تحصیلی است و کشور سوئد نیز از این قانون مستثنی نیست. لازم به ذکر است که تحصیل رایگان در سوئد تنها در صورتی امکان پذیر است که متقاضیان بتوانند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت نمایند.

بورسیه توضیحات
بورس های تحصیلی ارائه شده توسط موسسه های سوئدی این بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد می باشد.
بورس های تحصیلی از طریق برنامه   Visby در واقع این بورس تحصیلی حاصل مشارکت بین کشورهای شرقی اتحادیه اروپا و کشور روسیه می باشد. این بورسیه به دانشجویانی ارائه می‌شود که متقاضی تحصیل و تمرکز بر روی موضوعات مرتبط با پایداری، نوآوری و مسئولیت های اجتماعی می باشند.
بورس های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها به صورت مستقل هر موسسه برای تصمیم گیری در مورد میزان، مدت و معیارهای پذیرش بورس های تحصیلی دارای اختیار عمل می باشد.
بورس های تحصیلی مخصوص کشورها این بورس تحصیلی فقط دانشجویان بین المللی از کشورهای خاصی را تحت پوشش قرار می دهد. بودجه مورد نیاز نیز از دانشگاه ها، بنیاد های مستقل و انواع دیگر سازمان‌ها تامین می گردد.

 

تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی جز جدا نشدنی از سیستم اکادمیک این کشور است. شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی به این گونه است که شخص می تواند یک درس، یک ترم یا کل یک مقطع را به زبان انگلیسی تحصیل نماید. خوشبختانه، حدود 40 دانشگاه در سوئد بیش از 1000 برنامه درسی را به این زبان ارائه می دهند. دانشگاه استکهلم از جمله این موارد است که در کنار دروه های بین المللی که به زبان انگلیسی ارائه می شود، امکان انتخاب دروس انگلیسی در دوره های عادی خود را نیز امکان پذیر کرده است. شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی با غیر ان، تفاوت چندانی ندارد و بسته به دانشگاه و رشته انتخابی، می تواند الزامات درخواستی متفاوت باشد. با همین تعاریف، شما نیاز به انگلیسی 6 یا 7 مورد نیاز سوئد خواهید داشت، که در جدولی در همین مقاله به چگونگی ارائه مدرک دوره زبان جهت اثبات مطالعه در سطوح ذکر شده، اشاره شده است.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه های تحصیل در سوئد با توجه به رشته تحصیلی شخص متغیر است. واحد پول کشور سوئد کرون است که به اختصار با علامت SEK نشان داده می‌شود. هر دلار امریکا نرخی معادل ۹/۰ SEK دارد و به طور متوسط هزینه تحصیل در سوئد بسته به رشته و دانشگاه متغیر است و در مقطع کارشناسی ارشد به طور تقریبی عددی معادل ۱۲۹۰۰۰ SEK (136000 دلار) می‌باشد که طبیعی است این مقدار برای مقطع کارشناسی کمتر باشد. هزینه های تحصیل در سوئد برای رشته های عملی و فنی و مهندسی بیش‌تر از دیگر رشته هاست. هزینه های زندگی برای دانشجویان محصل در سوئد قاعدتاً بنا بر محل و شرایط و نوع زندگی شخصی فرد متفاوت می باشد، اما برای اینکه چشم اندازی از متوسط هزینه های ماهیانه تحصیل در سوئد بتوانید داشته باشید می توان گفت که در ماه، عددی در حدود ۸۳۷۰ کرون (8930 دلار) را شامل می شود که به هزینه های تحصیل، درمان، بیمه و تهیه کتاب های درسی و غیره اختصاص می یابد. جدول زیر هزینه های زندگی در سوئد را نشان می دهد:

 

عنوان هزینه عنوان هزینه
آپارتمان یک خوابه مرکز شهر 1,230 یک وعده غذا در رستوران 12
آپارتمان سه خوابه مرکز شهر 1,980 سه وعده غذا دونفره در رستوران 76.26
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 850 یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه 0.14
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1,250 اینترنت پرسرعت ماهانه 26.3
یک کیلو گرم برنج 1.15 یک ماه باشگاه ورزشی 39.96
یک کیلو گرم پرتقال 1.17 یک سانس سینما 13.35
یک کیلو گرم سیب 1.19 یک جفت شلوار جین 89
یک کیلو گرم پیاز 0.61 تیشرت تابستانی 37
یک کیلو گرم سیب زمینی 0.55 یک جفت کفش ورزشی 94
12 عدد تخم مرغ 2.85 یک جفت کفش مجلسی 121
بطری 1.5 لیتری آب معدنی 1.73 یک گالن گازوئیل 5.68
بلیط یک طرفه مترو 3.8 بلیط ماهانه مترو 8

 

شما می توانید علاوه بر سوئد کشورهایی مانند انگلیس را نیز برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر داشته باشد که علیرغم داشتن آب و هوای بهتر، شامل دانشگاه هایی با رنک بالا در دنیا می باشند. همچنین طول دوره تحصیل در کشور انگلستان کمتر بوده و با توجه به این موضوع هزینه های تحصیل در انگلستان در بسیاری از موارد کمتر و یا برابر با سوئد می شود.

دانشگاه های برتر سوئد

تحصیل در سوئد در دانشگاه های بارنک بالا و معتبر در دنیا امکان پذیر است. در اینجا به ذکر برترین دانشگاه های سوئد و رتبه آنها در بین برترین دانشگاه های جهان می پردازیم:

رتبه جهانی نام دانشگاه
41 Karolinska institute
96 Lund university
102 Uppsala university
175 Stockholm university
186 دانشگاه گوتنبرگ سوئد

University of gothenburg

201 دانشگاه kth سوئد

کار ضمن تحصیل در سوئد

انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل در سوئد مغایرتی با قوانین تحصیلی این کشور ندارد و دانشجو می تواند در ضمن تحصیل به صورت پاره وقت کار کند. اما این مسئله مستلزم گذراندن واحدهای درسی و تحصیل است و چنانچه صدمه ای به درس شما وارد کند، قطعا مجوز تحصیلی تان تمدید نخواهد شد. برخی از دانشگاه های معتبر سوئد امکان ارائه خدمات کاریابی را برای دانشجویان فراهم آورده اند.

شرایط اخذ ویزای همراه در مهاجرت تحصیلی به سوئد

شخصی که موفق به اخذ اقامت از طریق تحصیل در سوئد می شود می تواند همراهان خود که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال می باشند را نیز به همراه خود به این کشور ببرد. لازم به ذکر است که فرد همراه با فاصله بسیار کمی از فرد اصلی ویزای همراه سوئد را دریافت نموده و می تواند به کشور سوئد مراجعه نماید. دریافت مجوز اقامت برای همراهان از طریق ویزای تحصیلی نیازمند ارائه موارد زیر می باشند:

 1. اسناد معتبر تأیید مجوز اقامت تحصیلی شخص
 2. گذرنامه معتبر
 3. اصل و کپی پاسپورت
 4. اصل اسناد اثبات ازدواج بین طرفین و کپی
 5. اسناد اثبات تمکن مالی در طی دوران دانشجویی

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

جهت تحصیل در سوئد نیازمند اخذ ویزای تحصیلی هستید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد شامل موارد زیر می باشند:

 • اصل و کپی پاسپورت معتبر
 • عکس4*6
 • تکمیل فرم مختص افراد متأهل
 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه و کپی تایید شده آن
 • اسناد اثبات تمکن مالی در طی دوران تحصیل در سوئد
 • بیمه مسافرتی برای آن دسته از دانشجویانی که مدت تحصیل آنها یکسال و یا کمتر است.

کار پس از تحصیل در سوئد

فرد پس از اتمام تحصیل در سوئد فرصت کوتاهی برای جستجوی کار دارد و در صورتی که کار مورد نظر خود را پیدا کند می تواند به اقامت دست یابد . به طور کلی می توان گفت که سوئد در اکثر زمینه های شغلی دچار کمبود نیرو است و از بابت کار بازار خوبی در انتظار مهاجران است، خصوصاً مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند از جمله پزشکی، پرستاری، آموزگاری، مددکار اجتماعی و… همچنین می توان خاطر نشان کرد که سوئد در زمینه تخصص آی تی با کمبود نیروی انسانی روبرو است. فارغ التحصیلان دانشگاه ها چنانچه از سوی شرکتی پیشنهاد کاری داشته باشند می توانند نسبت به اخذ مجوز کار اقدام کنند. بهتر است پایان نامه افراد بنا بر مطالعه شغل های مورد نیاز شرکت‌ های سوئد باشد تا بعد از اتمام دوران تحصیل، موقعیت شغلی را برای فرد فارغ التحصیل ایجاد کند. نرخ بیکاری در هر کشوری نشان دهنده تعداد افراد بیکار در آن جامعه است. در کشور سوئد نرخ بیکاری در چند سال گذشته رشد نزولی و رو به پایینی در حدود 5/6 درصد داشته است. نمودار زیر نشان دهنده نرخ بیکاری کشور سوئد در چند سال اخیر است:

 تحصیل در سوئد

 

 

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد و مجوز اقامت تحصیلی پس از دوران تحصیل باطل می شود و دلیلی بر اقامت دائم کشور سوئد نیست. پس از پایان دوران تحصیل در سوئد، قوانین مهاجرت به سوئد، امکان اقامت ۶ ماهه پس از تحصیل، به منزله پیدا کردن شغل مناسب را برای شما ایجاد می­کند. چنانچه شغل مورد نظر خود را در طی این ۶ ماه یافتید، ویزای تحصیلی شما به اقامت موقت تغییر می یابد. در صورتی که چند سال در کشور سوئد مشغول به کار بوده و مالیات های مختص کشور سوئد را پرداخت نمایید، می توانید پس از گذراندن ۵ سال نسبت به اقامت دائم و سپس پاسپورت سوئد اقدام فرمایید.

مقایسه شرایط تحصیل در سوئد با سایر کشورهای اسکاندیناوی

با مقایسه شرایط تحصیل در سوئد با سایر کشورهای اسکاندیناوی، به این موضوع خواهید رسید که شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای برای تحصیل در برخی از کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد. در اینجا مباحثی مختلفی از جمله: هزینه تحصیل، مدرک زبان و شرایط صدور ویزای همراه آن را در ۳ کشور سوئد نروژ و فنلاند مقایسه میکنیم.

 • مدرک زبان مورد نیاز: برای تحصیل در سوئد دارا بودن مدرک آیلتس 5.5 یا 6 می باشد، برای کشور نروژ مدرک زبان 6.5 و 7 نیاز است. و برای کشور فنلاند نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما دانشگاه ها امتحان ورودی دارند که شما باید نمره های قبولی را در امتحان ورودی کسب کنید.
 • هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در کشور سوئد ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو می باشد، ولی هزینه تحصیل در نروژ رایگان است. هزینه تحصیل در فنلاند نیز رایگان نمی باشد، اما باداشتن مدرک a2 شما می توانید تا ۳۰ درصد از شهریه خود را تخفیف بگیرید. در صورت داشتن مدرک c1 زبان فنلاندی  نیز، می توانید کل مبلغ شهریه را تخفیف بگیرید. لازم به ذکر است که آموزش زبان فنلاندی در این کشور رایگان می باشد.
 • ویزای همراهان: موضوع دیگر مربوط به ویزای همراهان می باشد که ویزای همراه در سوئد به صورت همزمان صادر می شود، در فنلاند نیز همزمان صادر می شود، اما در نروژ با کمی فاصله یعنی فاصله زمانی شش تا یک سال صادر می شود.

در آخر از جمله مزایای که کشور فنلاند و سوئد دارد، این است که: امکان کار کردن برای همسر شما وجود دارد، و در فنلاند برخی از دانشگاه ها هستند که گارانتی کار دارند، یعنی به شما تضمین داده می شود که بعد از تحصیل، 100% جذب بازار کار می شوید.

ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
m.amareh
منى اماره فارغ التحصیل رشته مترجمى زبان انگليسى مى باشد. با توجه به علاقمندى در زمينه قوانين مهاجرتى و همچنين نويسندگى ، ايشان در حال حاضر در موسسه Canadamie در حوزه نوشتن مقالات و توليد محتوا سايت مشغول به كار هستند.
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport