جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اقامت اسپانیا 2024 ✔️روش ها + شرایط اخذ اقامت دائم اسپانیا

اقامت اسپانیا – انواع اقامت اسپانیا و روش های اخذ آن 2024

اقامت در اسپانیا مزایای متعددی از جمله دسترسی به امکانات رفاهی و آموزشی با کیفیت بالا، فرصت های شغلی مناسب و البته، امکان سفر آزادانه به سایر کشورهای حوزه شینگن را به همراه دارد. انواع اقامت اسپانیا شامل: اقامت موقت: این نوع اقامت برای مدت زمان مشخصی (معمولاً یک سال) صادر می شود و قابل تمدید است. اقامت موقت از طریق روش های مختلفی مانند کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و … قابل اخذ می باشد. اقامت دائم: پس از سپری شدن 5 سال اقامت موقت و بدون نقص، و با رعایت شرایطی مانند عدم سوءپیشینه و اثبات تمکن مالی، می توان برای دریافت اقامت دائم اسپانیا اقدام کرد. انواع روش های اخذ اقامت اسپانیا شامل روش کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد، پناهندگی و افراد خاص می باشد. از جمله روش های محبوب اخذ اقامت اسپانیا روش گلدن ویزای اسپانیا می باشد، که با خرید ملک ممکن می گردد. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط اخذ اقامت اسپانیا و روش های اخذ آن بپردازیم.
ارتباط با ما

فهرست مطالب

انواع اقامت اسپانیا

کارت اقامت اسپانیا مجوز زندگی پس از اخذ ویزا و ورود به این کشور است. در 3 دسته زیر تعریف می گردد.

اقامت کوتاه مدت

این نوع ویزا معمولا برای ویزاه های کوتاه مدت مانند ویزاهای توریستی، درمانی و یا بازدید نمایشگاهی صادر می گردد که مدت آن 90 روز و یا همان 3 ماه می باشد.

اقامت موقت اسپانیا

مجوزی با اجازه اقامت بالای سه ماه و تا زیر 5 سال که به شهروند خارج اتحادیه اروپا، حق کار و اسکان را می دهد. تمامی روش های زیر شامل اقامت موقت خواهند بود:

 • اقامت کاری
 • اقامت تحصیلی
 • اقامت سرمایه گذاری
 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق پناهندگی

اقامت دائم اسپانیا

این نوع مجوز استفاده از حقوقی همسان با شهروندان اسپانیایی را صادر می کند و دارای شرایط خاصی است:

 • پنج سال زندگی و اسکان قانونی در اسپانیا
 • اثبات داشتن درآمد از طریق شغل یا بازنشستگی
 • داشتن بیمه سلامت
 • ثبت درخواست اقامت دائم

 

روش اخذ اقامت مدت انتظار جهت اخذ اقامت دائم
از طریق تحصیل ندارد
از طریق کار بعد از پنج سال
از طریق سرمایه گذاری بعد از پنج سال
از طریق ازدواج بعد از یک سال
از طریق تولد ندارد
از طریق روش افراد موفق و هنرمندان بعد از پنج سال
از طریق پناهندگی بعد از پنج سال
Loading...
در حال بارگذاری ویدئو. چند لحظه منتظر بمانید.

انواع روش های اخذ اقامت اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق 7 روش اصلی امکان پذیر می باشد این روش ها عبارتند از: تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد، پناهندگی و مهاجرت افراد موفق برخی از مزایای ترغیب کننده در هر یک از روشهای اخذ اقامت اسپانیا عبارت اند از:

 • روش های سرمایه گذاری: سرمایه گذاری در اسپانیا از طریق روش های مختلفی مانند خرید ملک اسپانیا
 •  ثبت شرکت، و یا خرید اوراق قرضه دولتی امکان پذیر است. یکی از بهترین روش ها ی مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه گذاری خرید ملک و دریافت گلدن ویزای اسپانیا است، زیرا در این روش امکان دریافت وام وجود دارد، و همسر و فرزندان نیز به صورت همزمان همراه می گردند، و از همه مهم تر با سرمایه گذاری به یورو سود خواهید کرد.
 • روش تحصیلی: دانشجویان بین‌المللی که در یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در اسپانیا پذیرفته شده‌اند، می‌توانند برای این نوع اقامت درخواست دهند.
 • روش کاری: برای دریافت اقامت کاری اسپانیا، نیاز به جاب آفر از یک کارفرمای اسپانیایی و همچنین مجوز کار از اداره کار این کشور دارید.
 • ازدواج: ازدواج با یک شهروند اسپانیایی، یکی از سریع ترین روش های اخذ اقامت این کشور است.
 • تولد: اگر پدر یا مادر فرزند اسپانیایی باشد می تواند اقامت اسپانیا را دریافت کند.
 • پناهندگی: این نوع اقامت برای افرادی که به دلیل جنگ، آزار و اذیت و یا سایر مشکلات سیاسی و اجتماعی، مجبور به ترک کشور خود شده اند، صادر می شود.

شرایط اقامت اسپانیا

شرایط اقامت در اسپانیا بسته به هدف اقامت و ملیت شما متفاوت است. سیاست های مهاجرتی می تواند در طول زمان تغییر کند. به همین جهت برای اطلاع از به روزترین اطلاعات، از منابع رسمی دولتی یا یک متخصص حقوقی مراجعه کنید. برای اخذ اقامت اسپانیا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ورود قانونی: از یکی از روش های قانونی وارد اسپانیا شده باشید.
 • ثبت نام در شهرداری (empadronado): برای شروع زندگی در اسپانیا بدون انجام هیچ نوع فعالیت اقتصادی یا حرفه ای، باید به مدت سه سال در شهرداری ثبت نام کنید.
 • کارت اقامت: اقامت در اسپانیا برای یک دوره بین سه تا شش ماه مستلزم درخواست کارت اقامت (Tarjeta de Residencia) است. زندگی در اسپانیا برای بیش از شش ماه شما را ملزم به درخواست کارت شناسایی خارجی (Tarjeta de identidad de extranjero – TIE) می کند. اقامت بیش از سه ماه در اسپانیا مستلزم دریافت مدارک اقامت قانونی است.
 • پاسپورت معتبر: گذرنامه معتبر برای اخذ اجازه اقامت در اسپانیا
 • پرداخت مالیات: در مدت اقامت خود مالیات را پرداخت کرده باشید
 • تمکن مالی: شما باید ثابت کنید دارای تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های اقامت در اسپانیا برای سال اولیه مجوز اقامت هستید. یا تایید کننده اینکه منبع درآمدی منظم دارید را برای خود و در صورت لزوم، برای اعضای خانواده که شما را همراهی می کنند. باید حداقل مقدار مورد نیاز معادل 400٪ شاخص درآمد چندگانه عمومی اسپانیا (IPREM) است، را داشته باشید.
 • بیمه درمانی: برای دریافت مجوز اقامت در اسپانیا، بیمه درمانی مورد نیاز است.

اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

از روش های مناسب برای افرادی که قصد اقامت در اسپانیا و استطاعت مالی مناسب دارند، سرمایه گذاری در این کشور است. از روش های گوناگون جهت سرمایه گذاری در اسپانیا می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق تمکن مالی(خود حمایتی)
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • گلدن ویزا

 

روش شرح روش و هزینه ها (یورو) شرایط تبدیل به اقامت دائم
خرید ملک 350 هزار نقد

150 (اجاره 10 ساله)

ابتدا اقامت 5 ساله اعطا می گردد، بعد از 10 سال به پاسپورت منجر می گردد.
گلدن ویزا خرید ملک با ارزش 500 هزار
خرید دو میلیون یورو اوراق قرضه
سپرده های مالی به ارزش یک میلیون یورو
خرید یک میلیون یورو سهام
سرمایه گذاری یک میلیون یورویی در صندوق سرمایه گذاری
تمکن مالی 28 تا 30 هزار برای فرد اصلی
به ازای هر همراه 7500
ثبت شرکت 65 هزار
اوراق قرضه دولتی مبلغ 2 میلیون سرمایه

 

در این روش شما می توانید اقامت یک ساله بدست اورده و سپس برای 2 بار و هر بار 2 سال آن را تمدید نمایید. بعد از این 5 سال شما قادر به ارائه درخواست جهت صدور مجوز اقامت دائم اسپانیا خواهید بود. همچنین بعد از 10 سال این امکان بوجود خواهد امد تا بتوانید برای دریافت پاسپورت اسپانیا اقدام نمایید. از نکات مهم در امر سرمایه گذاری در یک کشور ثالث، اگاهی از نرخ مالیات در ان کشور است. در نمودار زیر نموداری از میزان مالیات فردی در این کشور را مشاهده می فرمایید.

نمودار مالیات بر درآمد در اسپانیا

در ادامه به توصیف روش های مختلف سرمایه گذاری در کشور اسپانیا می پردازیم:

اقامت اسپانیا از طریق گلدن ویزا (ویزای طلایی)

در روش گلدن ویزای اسپانیا که شامل 5 زیر شاخه می باشد، شما این امکان را خواهید داشت تا از همان ابتدا به اقامت 5 ساله برسید. از مزایای دیگر این ویزا می توان به ارائه ویزا همراه به همسر، فرزندان 18 تا 24 سال و والدین متقاضی (تحت شرایطی) اشاره داشت. همچنین برای اخذ تابعیت یا تمدید اقامت نیازی به شرط حضور نخواهد بود.

در لیست زیر به راه های موجود جهت اخذ اقامت اسپانیا از این طریق گلدن ویزای اسپانیا نیز اشاره خواهیم داشت:

 • خرید ملک با ارزش پانصد هزار یورو
 • خرید دو میلیون یورو اوراق قرضه این کشور
 • سپرده های مالی به مجموع ارزش یک میلیون یورویی در نظام پولی و بانکی این کشور
 • خرید یک میلیون یورو از سهام کمپانی های اسپانیا
 • سرمایه گذاری یک میلیون یورویی در صندوق سرمایه گذاری این کشور

اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

به این منظور شما قادر خواهید بود با سرمایه گذاری 500 هزار یورو از طریق خرید ملک در اسپانیا به اخذ اقامت 5 ساله این کشور از همان ابتدا، دست یابید. البته در صورت استفاده از خدمات ویژه کانادا ام آی ای، قادر خواهید بود تا این مبلغ را به 350 هزار یورو تقلیل دهید. در این خدمات که با قرارداد منعقده بین یک کمپانی اسپانیایی و کانادا ام آی ای شکل گرفته است این امکان وجود دارد تا 150 هزار یورو باقی از سوی این شرکت تامین شده و تضمینی جهت عودت سرمایه متاقضی در صورت تمایل دارد.

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

در روش خود حمایتی شما نیاز به جابجایی مبلغ مورد نیاز به کشور اسپانیا نخواهید بود و فقط کافی است جهت اثبات دارایی خود، شواهدی ارائه دهید. این دارای باید چیزی حدود 28 تا 30 هزار یورو باشد. البته این مبلغ فقط برای شخص اصلی بوده و برای هر همراه اضافی، شما نیاز به 7500 دلار بیشتر خواهید داشت. برای اثبات این موضوع در خود حمایتی اسپانیا کافی است مدارکی دال بر وجود مبلغ در حساب بانکی خود ارائه دهید. البته باید به این موضوع نیز اشاره داشت که متقاضی و همراهان امکان اشتغال به کار را در طول مدت اقامت اسپانیا نخواهند داشت.

 

متقاضی مبلغ اثبات دارایی
فرد اصلی 28 تا 30 هزار یورو
هر همراه 7500 یورو

اقامت اسپانیا از طریق ثبت شرکت

این روش برای ان دسته از علاقه مندان اخذ اقامت اسپانیا که هم قصد مهاجرت دارند و هم می خواهند درامدی داشته باشند بسیار مناسب است. شما قادر خواهید بود تا تنها با 5 هزار یورو نسبت به ثبت شرکت خود اقدام نمایید. همچنین نیاز است جهت راه اندازی شرکت خود سرمایه ای 60 هزار یورویی در نظر بگیرید. البته پیشنهاد می شود تمکن مالی به ارزش 100 تا 200 هزار یورو داشته باشید. از این رو شما نیاز به افتتاح سپرده و انتقال سرمایه مذکور به اسپانیا خواهید بود.

در این روش شما اقامت یک ساله دریافت کرده و تا دو بار بمدت دو سال این اقامت را تمدید و در نهایت موفق به کسب اقامت دائم شوید. شایان ذکر است که متقاضی در هر سال باید نسبت به سودده بودن کسب و کار خود شواهدی را ارائه دهد تا بتواند برای سری بعد، اقامت خود را تمدید نماید.

در اخر و در صورتی که مالیات خود را پرداخت کرده و در طول مدت اقامت 10 ساله خود سابقه کیفری کسب نکرده باشید، امکان دریافت پاسپورت این کشور را بدست خواهید آورد.

 

موارد شرایط
ثبت شرکت پرداخت 3-5 هزار یورو
سرمایه اولیه حداقل 60 هزار یورو
مدت اعتبار یک ساله ( تمدید 2 ساله)
امکان دریافت اقامت دائم بله (بعد 5 سال)
امکان دریافت پاسپورت بله (بعد 10 سال)

اقامت اسپانیا از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

در کشور اسپانیا، اشخاص متقاضی می توانند تا با خرید اوراق قرضه دولتی حداقل به مبلغ 2 میلیون یورو، اخذ اقامت از طریق خرید سهام را به دست آورند.

مدارک شناسایی معتبر، مدارک شغلی مرتبط با رزومه کاری و گواهی مبنی بر عدم سو پیشینه شخص متقاضی، از جمله الزامات اصلی مدارک جهت اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری به شمار می روند.

با توجه به اینکه ریسک مصادره اموال در کشور اسپانیا در طی سال های اخیر نرخی ثابت بوده است می توان نتیجه گرفت که ریسک سرمایه گذاری در اسپانیا بسیار پایین بوده است.

اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

یکی از راه های قانونی و به نسبت سهل الوصول اخذ مجوز اقامت اسپانیا از طریق تحصیل می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا نیاز به تسلط به زبان اسپانیایی دارد که شخص می تواند با شرکت در دوره های پیش نیاز کالج ها و پس از قبولی در آزمون های زبان اسپانیایی، وارد دانشگاه شود. تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از بابت تسلط به زبان اسپانیایی، تا حدودی ساده تر می باشد.

دانشجویان خارجی از مجوز اشتغال به کار حین تحصیل از 10 تا 25 ساعت در هفته برخوردارند که می توانند بخشی از هزینه های زندگی خویش را جبران کنند.

ویزای تحصیلی اسپانیا دارای اعتبار یکساله است و پس از آن هر ساله از سوی شخص متقاضی، مجددا تمدید می شود.

جدول برخی از دانشگاه های برتر اسپانیا در جدول زیر عنوان گردیده است:

 

رتبه جهانی نام دانشگاه
166 دانشگاه بارسلونا (University of Barcelona)
190 دانشگاه اتونوما دی بارسلونا (Universitat Autónoma de Barcelona)
226 دانشگاه کامپلوتنس ماردید (Universidad Complutense de Madrid)
236 دانشگاه ناوارا (University of Navarra)
295 دانشگاه پمپی فابرا (Universitat Pompeu Fabra)
358 دانشگاه سالامانکا (Universidad de Salamanca)

 

جهت کسب اقامت اسپانیا از طریق تحصیل و برخورداری از شرایط بورسیه تحصیلی، برخورداری از مواردی از جمله معدل بالای 16 و رزومه معتبر کاری، ضروری است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

 • مدارک مرتبط با آخرین مقطع تحصیلی
 • مدارک زبانی مورد نیاز
 • مدارک شناسایی معتبر و تاریخدار
 • نامه ای مبنی بر پذیرش از سوی دانشگاه های معتبر اسپانیا

با توجه به اینکه تحصیل در اسپانیا به زبان انگلیسی نیز ممکن است لذا چنانچه نیاز به یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه ترین زمان ممکن را دارید به شما محصول دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC) موسسه را توصیه می نماییم.

شرایط اقامت اسپانیا از طریق کار

با توجه به عضویت کشور اسپانیا در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن، گرایش بسیاری از افراد متقاضی به مهاجرت به اسپانیا معطوف شده است. چنانچه فرد متقاضی دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار:

 • حداقل به مدت 5 سال در کشور اسپانیا مبادرت به اشتغال به کار داشته باشد
 • مالیات های مصوب این کشور را پرداخت کند

می تواند به اقامت دائم اسپانیا و در نهایت تابعیت این کشور دست یابد. یکی از روش های اخذ ویزای کار در اسپانیا ، برخورداری شخص متقاضی از پیشنهادی کاری از سوی کارفرمای معتبر اسپانیایی است.

کارفرمای اسپانیایی موظف است تا پیش از استخدام نیروی کار خارجی، آگهی استخدام سمت شغلی مورد نظر خود را در کشور اسپانیا چاپ کند و سپس در اتحادیه اروپا بایستی منتشر نماید در این مدت چنانچه شهروند اسپانیایی و یا اروپایی با مهارت های مدنظر پیدا نشد اجازه دارد تا نسبت به یافتن شخص مورد نظر خارجی اقدام کند.

از جدید ترین روش هایی که می توان اقامت اسپانیا را از طریق آن اخذ کرد، دیجیتال نومد می باشد که متقاضی که شرایط کار به صورت دورکاری را دارد و درآمد آن بیش از 2 هزار یورو است با داشتن کار در هر جای دنیا می تواند برای اسپانیا درخواست اقامت دهد.

پیش از تصمیم گیری پیرامون دریافت مجوز اقامت اسپانیا از طریق کار، بهتر است که به نمودار نرخ بیکاری این کشور توجه فرمایید:

نمودار نرخ بیکاری اسپانیا در سال 2023

گرفتن اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

می توان این گونه عنوان داشت که ازدواج در اسپانیا با یکی از تبعه های اسپانیایی، یکی از قطعی ترین راه های اخذ اقامت دائم اسپانیا می باشد. یکی از الزامات اصلی دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج، اثبات رابطه واقعی بین طرفین رابطه است.

در گام نخست، ازدواج زوجین باید در اسپانیا به ثبت دفاتر رسمی برسد. این روش یکی از کم هزینه ترین روش های اخذ اقامت می باشد.

پس از مرحله شناخت شخص تبعه با شخص خارجی و تصمیم گیری نهایی پیرامون مسئله ازدواج، شخص خارجی توسط دعوت نامه ای از سوی فرد تابعه اسپانیا به کشور اسپانیا دعوت می شود و پس از ورود به کشور، اقدامات لازم برای ازدواج را انجام می دهند.

شخص خارجی موظف است که سالیانه با مراجعه به سفارت، نسبت به تمدید اقامت اسپانیا از طریق ازدواج اقدام کند و پس از گذشت 5 سال و اثبات واقعی بودن و استمرار ازدواج در طی این مدت، اقامت دائم اسپانیا به شخص خارجی تعلق می گیرد.

شرایط اخذ اقامت دائم و تابعیت اسپانیا از طریق تولد

در موضوع شرایط اخذ اقامت دائم اسپانیا از طریق تولد لازم است بدانیم که دو اصل تعیین کننده در امکان اخذ تابعیت در تولد فرزند متولد شده در کشوری دیگر، اصل خاک و خون می باشند.

 • اصل خاک: چنانچه کودکی در کشور دیگر متولد شود بلافاصله در بدو تولد از کلیه حقوق شهروندی کشور که به شهروندان آن اختصاص می یابد برخوردار می گردد و این مسئله در گرو تابعیت والدین وی نمی باشد.
 • اصل خون: در کشوری حکم فرما باشد، تنها در صورتی که والدین نوزاد متولد شده تابعیت آن کشور را داشته باشند، به تبعیت از آن ها، کودک نیز تابعیت آن کشور را بدست می آورد.

قانون خون قانونی است که کشور اسپانیا برای اخذ تابعیت از طریق تولد رعایت می کند و بنابراین چنانچه فرزندی در خاک کشور اسپانیا متولد شود، تنها در صورتی که پدر و مادر اسپانیایی داشته باشد، تابعیت آن کشور را بدست می آورد.

شرایط اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

طبق کنوانسیون ژنو، پناهجو به کسی اطلاق می گردد که در کشور خود به دلیل پیوستن به گروه مذهبی خاص، مسائل جنسیتی و گرویدن به گروه های اجتماعی مجبور به ترک کشور خود به دلایل مسائل امنیت جانی و ورود به کشوری دیگر می باشد. با توجه به شرایط بحرانی موجود در کشورهای خاورمیانه، تقاضای مهاجرین برای ورود به کشورهای اروپایی افزایش یافته است و بنابراین کشور اسپانیا نیز از این مسئله مستثنی نمی باشد. وجود قوانین سختگیرانه در ارتباط با پناهجویان کشور اسپانیا، باعث شده که دریافت مجوز اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی کار مشکلی باشد. در صورتی که درخواست پناهندگی شخص از سوی سفارت اسپانیا مورد تایید قرار گرفت، مجوز اقامت 5 ساله ای به شخص پناهجو اعطا می شود که پس از آن قادر است از کلیه حقوق شهروندی برخوردار شود.

با توجه به خطرات راه پناهندگی به شما پیشنهاد می کنیم تا با کارشناسان کانادا ام آی ای، مشورت کنید تا از راه های ساده تر و منطقی جایگزین مطلع گردید.

شرایط اقامت اسپانیا برای هنرمندان و افراد فوق موفق

در اکثر کشورهای اروپایی، امکانی برای ورزشکاران و هنرمندان و افراد فوق موفق فراهم گردیده است تا چنانچه از رزومه درخور توجهی برخوردار هستند بتوانند جهت دریافت اقامت کشورهای دیگر از این رزومه استفاده کنند و با استناد به این رزومه و سابقه درخشان نسبت به اخذ اقامت کشور مدنظر مقصد خود اقدام کنند. کشور اسپانیا نیز از این قانون مستثنی نمی باشد و سلبریتی ها و افراد هنری دیگر کشورها می توانند پس از اخذ ویزای اقامتی مربوط به هنرمندان، به بیش از 145 کشور عضو اتحادیه شنگن رفت و آمد کنند.

اما با توجه به شرایط کنونی کشور ایران و کشور اسپانیا، امکان اخذ این نوع ویزای اسپانیا برای مهاجرین ایرانی در این مقطع زمانی مهیا نمی باشد و متاسفانه هنرمندان نمی توانند در ارتباط با اخذ اقامت اسپانیا از این طریق اقدام کنند.

مراحل اخذ اقامت اسپانیا

مراحل اخذ اقامت اسپانیا بر اساس هر یک از روش های اخذ اقامت متفاوت است. دراینجا به شرح مراحل کلی اقامت اسپانیا می پردازیم:

 1. تعیین نوع ویزا: اولین قدم تعیین نوع ویزا است که باید بر اساس شرایط خود برای آن درخواست دهید. ویزا انواع مختلفی دارد که شامل ویزای غیر سودآور، ویزای کار، مهاجرت خانوادگی، مهاجرت تولد و مهاجرت ازدواج می باشد.
 2. جمع آوری مدارک مورد نیاز: زمانی که نوع ویزای مورد نیاز خود را مشخص کردید، باید تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید. مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به نوع ویزای مورد نظر شما متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل گذرنامه معتبر، مدرک تمکن مالی، مدرک بیمه درمانی و سوابق کیفری می شود.
 3. ارسال درخواست: پس از جمع آوری تمام مدارک مورد نیاز، باید درخواست خود را به مراجع ذیصلاح ارسال کنید. فرآیند درخواست ممکن است بسته به نوع ویزای مورد نظر شما متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل ارسال فرم درخواست، پرداخت هزینه درخواست و ارائه تمام مدارک مورد نیاز است.
 4. شرکت در مصاحبه: بسته به نوع ویزا که برای آن درخواست می کنید، ممکن است لازم باشد در مصاحبه شرکت کنید. در طول مصاحبه، از شما سوالاتی در مورد درخواست و دلایل شما برای زندگی در اسپانیا پرسیده می شود.
 5. دریافت کارت اقامت: در صورت تایید درخواست شما، کارت اقامت خود را دریافت خواهید کرد. کارت اقامت سندی است که به طور رسمی شما را به عنوان ساکن در اسپانیا ثبت می کند. بسته به محل زندگی شما در اداره خارجی یا ایستگاه پلیس مربوطه صادر می شود.
 6. درخواست برای اقامت دائم: پس از پنج سال زندگی در اسپانیا، ممکن است واجد شرایط درخواست اقامت دائم باشید. برای این کار باید نشان دهید که پنج سال است که به طور قانونی در کشور زندگی می کنید و بسته به شرایط خود چندین مدرک پشتیبانی ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای اقامت اسپانیا

یکی از مراحل مهم برای دریافت اقامت و اخذ ویزا تحویل مدارک مورد نیاز هست هر گونه نقض در مدارک شما ممکن است باعث رد درخواست شما شود. در این مقاله به روش های مختلف برای اقامت در اسپانیا اشاره شده که بسته به انتخاب هر روش ممکن است مدارک متفاوتی برای اخذ اقامت مورد نیاز باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت در اسپانیا به طور کلی در زیر بیان شده :

 • مدارک هویتی
 • 2 قطعه عکس
 • کپی از تمام صفحات پاسپورت
 • گواهی عدم سوء پیشنه: نداشتن سابقه در کشوری که قبلا در آن زندگی میکردید
 • گواهی سلامت
 • مدارک تحصیلی، شغلی و یا مالی با توجه به روش های دریافت اقامت باید ارائه دهید
 • اثبات تمکن مالی: تمکن مالی برای حداقل  یکسال هزینه زندگی در اسپانیا
 • داشتن بیمه درمانی: بیمه های خصوصی یا دولتی در اسپانیا که هزینه های درمانی شما را درسراسر اسپانیا پوشش دهد
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • رسید پرداخت هزینه ها

اقامت اسپانیا بدون شرط حضور

کسانی قصد اخذ اقامت دائم اسپانیا یا شهروندی این کشور را دارند ممکن است برایشان سوال پیش آید که آیا دریافت اقامت یا شهروندی اسپانیا بدون شرط حضور امکان پذیر است؟

در اینجا باید بگوییم خیر اقامت اسپانیا بدون شرط حضور امکان پذیر نیست و فقط در بعضی از روش های اخذ اقامت که در بالا به آنها اشاره شده است مدت معینی برای حضور شما مشخص شده ونیاز به حضور دائم در اسپانیا نیست. مثلا در روش های مبتنی بر سرمایه در تمکن مالی 6 ماه حضور کافی است، و در روش خرید ملک هم نیاز به حضور دائم نیست.

مدت زمان مجوز اقامت اسپانیا

مدت زمان اجازه اقامت اسپانیا بسته به نوع ویزای اخذ شده متفاوت است. در اینجا مدت زمان مجوزهای اقامت بر اساس نوع ویزا آمده است:

 

روش اخذ اقامت مدت زمان اعتبار/ قابلیت تمیدید ویزا
ویزای غیر سودآور 1 سال. قبل تمدید
ویزای کاری 1 سال. قبل تمدید
اقامت دائم 5 سال با قابلیت تمدید به صورت نامحدود

کارت اقامت اسپانیا

کارت اقامت، گواهی و سندی بوده که مجوز حضور قانونی فرد در اسپانیا و بهره مندی از همه شرایط و مزایای شهروندی این کشور است. شما پس از ورود به اسپانیا 30 روز فرصت دارید برای دریافت کارت اقامت اسپانیا اقدام کنید. این کارت توسط اداره پلیس کشور اسپانیا به متقاضی اعطا می شود. برای رسیدن به کارت اقامت اسپانیا ابتدا لازم است که افراد به دریافت ویزاهایی که به کارت اقامت دائم منتهی می شود ، اقدام کرده باشند، و سپس درخواست اقامت دائم را بدهند.

مدارک اخذ کارت اقامت اسپانیا

مدارک اخذ کارت اقامت اسپانیا در اینجا به صورت کامل شرح داده شده است:

 • تکمیل فرم EX18
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • گذرنامه و کپی از آن
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه درمانی
 • ارائه مدارک هویتی و ترجمه آن
 • شماره سناسایی NIE
 • گواهینامه‌ی Padrón
 • ارائه گواهی پزشکی که نشان دهنده سلامت متقاضی باشد
 • ارائه کارت واکسن در زمام بیماری کووید 19

تمدید کارت اقامت اسپانیا

پس از دریافت کارت اقامت اسپانیا در سال اول اعتبار 1 ساله دارد و بعد از یکسال باید دوباره آن را تمدید کنید. توجه داشته باشید که باید 60روز قبل از اتمام اعتبار کارت خود اقدام کنید و تمامی مدارک خود را تا پایان 90 روز بعد از اعتبار تحویل داده باشید، اگر مدارک شما نقض داشته باشد 3 ماه فرصت دارید تا مدارک را کامل کنید و به صورت دیجیتال یا حضوری به پلیس مهاجرت ارائه دهید. پس از تمدید کارت، کارت اقامت 2 ساله به شما داده میشود.

هزینه اقامت اسپانیا

زمانی که از هزینه اقامت اسپانیا سخن می گوییم بسیاری از افراد، با هزینه های زندگی در اسپانیا اشتباه می گیرند. هزینه های اقامت مربوط به مبالغی است که در زمان اخذ ویزا و مهاجرت به اسپانیا از افراد گرفته می شود. تا قبل از پرداخت هزینه های جاری، مجوز افراد برای ورود به اسپانیا صادر نمی شود و رسیدگی به پرونده مهاجرتی متقاضیان، وابسته به همین هزینه های اقامت می باشد. این نوع هزینه ها همراه با جزئیات، در جدول زیر شرح داده شده است:

 

نوع هزینه مبلغ (یورو)
ویزای متقاضی بزرگسال 80
ویزای 6 تا 12 سال 40
ویزای زیر 6 سال رایگان
ویزای کاری 500 الی 600

مخارج زندگی برای اقامت در اسپانیا

قبل از اقدام پیرامون اقامت اسپانیا، بهتر است با هزینه های جاری این کشور آشنا شوید تا با دیدگاهی واقعی وارد خاک این کشور شوید. قاعدتا هزینه های زندگی در اسپانیا هر شخص بنابر سبک زندگی و اقلام مصرفی وی و مکان زندگی اش متفاوت است. اما چنانچه بخواهیم میانگینی کلی از هزینه های اصلی زندگی در کشور اسپانیا را عنوان داریم، توجه شما را به جدول هزینه ها در زیر جلب می کنیم:

 

سوپر مارکت در اسپانیا قیمت (یورو)
شیر (1 لیتر) 0.78 €
نان سفید تازه (500 گرم) 0.94 €
برنج سفید (1۱ کیلوگرم) 0.95 €
تخم مرغ (12 عدد) 1.63 €
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 8.93 €
سینه مرغ (1 کیلوگرم) 5.71 €
گوشت گاو (1کیلوگرم) 10.09 €
سیب (1 کیلوگرم) 1.56 €
موز (1 کیلوگرم) 1.44 €
پرتقال (1 کیلوگرم) 1.20 €
آب (بطری 1.5 لیتر) 0.56 €

 

هزینه های اسکان در اسپانیا شامل اجاره منزل و یا خرید ملک اسپانیا در مرکز شهر و یا خارج از شهر به صورت میانگین در جدول زیر آورده شده است:

 

اجاره ماهانه و خرید منزل در اسپانیا قیمت (یورو)
آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر 592,64 €
آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز 446,78 €
آپارتمان (3 اتاق خواب) در مرکز شهر 955,63 €
آپارتمان (3 اتاق خواب) خارج از مرکز 688,04 €
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 2,684,78 €
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز 1,638,25 €

مزایا و معایب اقامت اسپانیا

زندگی در اسپانیا و به دست آوردن اقامت این کشور اگر آرزو و هدف شما نیز می باشد و بنا به هردلیلی این کشور را مقصد مناسبی برای مهاجرت و زندگی کاری و تحصیلی خود انتخاب کرده اید باید بگوییم که انتخاب هوشمندانه ای را انجام داده اید. هرچند که هرشخصی برای این انتخاب، دلایل بسیاری دارد اما ما نیز به عمده ترین مزایا و معایب اقامت اسپانیا اشاره کرده ایم، این موارد عبارتند از:

مزایای اقامت در اسپانیا

 • هزینه زندگی نسبتا پایینی
 • شرایط راحت برای خرید ملک
 • سیستم درمانی ایده آل
 • آب و هوای مطبوع
 • طبیعت زیبا و چشم نواز
 • مردم مهاجرپذیر
 • امکان اخذ اقامت از راه های مختلف
 • سیستم آموزشی پیشرفته
 • امنیت اجتماعی
 • پایین بودن آمار جرم و جنایت
 • بازار کار مناسب
 • درآمد قابل قبول
 • وجود بستر مناسب برای شکوفایی استعداد افراد

 

معایب اقامت اسپانیا

 • سخت بودن فراگیری زبان اسپانیایی
 • نرخ بیکاری بالا
 • بالا بودن قیمت مسکن
 • تایم کاری زیاد
 • بالا بودن نرخ قبوض
 • بروکراسی کاری طولانی

شرایط اخذ شهروندی اسپانیا

پس از گذشت 5 سال از حضور مداوم شخص متقاضی در کشور اسپانیا و دارا بودن اقامت موقت می تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست نماید همچنین شخص پس از اخذ اقامت دائم قادر است تا نسبت به درخواست شهروندی و پاسپورت اسپانیا خود اقدام کند. در طی این مدت 5 ساله، شخص نباید هیچگونه سابقه کیفری و یا دادگاهی داشته باشد و نیز باید کلیه مالیات های مصوب خود را پرداخت کرده باشد. تسلط کامل به زبان اسپانیایی پس از گذراندن این 5 سال برای اخذ تابعیت اسپانیا امری ضروری است. مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم و اخذ شهروندی اسپانیا شامل موارد زیر می باشند:

 • مدارک شناسایی معتبر و تاریخ دار
 • مدارک اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در اسپانیا
 • مدارک معتبر اثبات عدم وجود سابقه کیفری
 • عکس جدید

پس از ترجمه رسمی کلیه مدارک فوق الذکر، باید آن ها را برای سفارت خانه اسپانیا ارسال فرمایید تا پس از بررسی صحت مدارک ارائه شده از سوی شما، بتوانید نسبت به اخذ تابعیت اسپانیا اقدام فرمایید. توصیه می شود برای اطمینان از روند این فرآیند از یک وکیل مهاجرت به اسپانیا کمک بگیرید.

ارتباط با ما
مشاوره رایگان

جهت تماس از داخل ایران با موسسه از طریق شماره زیر با پشتیبانی و مشاورین رسمی MIEcanadaتماس حاصل فرمایید

تماس تصویری

شما می توانید جهت تماس تصویری با مشاوران ما از این دکمه استفاده کنید. مجوز های لازم برای میکروفون و دوربین را در صورت نیاز به مرورگر دستگاه خود بدهید ساعات پاسخگویی به تماس تصویری: ۱۱ لغایت ۱۶

نویسنده :
m.amareh
منى اماره فارغ التحصیل رشته مترجمى زبان انگليسى مى باشد. با توجه به علاقمندى در زمينه قوانين مهاجرتى و همچنين نويسندگى ، ايشان در حال حاضر در موسسه Canadamie در حوزه نوشتن مقالات و توليد محتوا سايت مشغول به كار هستند.
افزودن دیدگاه
Custom Image

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

main logo
canada passport